• Post author:

Jeśli występuje u Ciebie ból brzucha po lewej stronie, to nie powinieneś tego bagatelizować. Przyczyn bólu zlokalizowanego po tej stronie ciała jest co najmniej kilka. Niektóre z nich są błahe, ale są też takie, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu brzucha po lewej stronie u mężczyzn i co powinno Cię zaniepokoić?

Prawdopodobne przyczyny bólu po lewej stronie brzucha

Bolesność brzucha po lewej stronie najczęściej związana jest ze schorzeniami narządów znajdujących się po tej stronie ciała. W tej okolicy znajduje się trzustka, śledziona, ale też dwunastnica oraz jelita. Niekiedy problemy związane z żołądkiem również są odczuwane po tej stronie brzucha. Choroba refluksowa czy też zapalenie błony śluzowej żołądka może dać objaw w postaci bólu zlokalizowanego po lewej stronie. Zapalenie trzustki, to kolejny powód do niepokoju, który związany jest z bardzo ostrym i nagłym bólem.

Niekiedy błędy dietetyczne również są przyczyną bólu w tej okolicy u mężczyzn. Często wynika to z niedoboru błonnika, a nadmiaru produktów bogatych w tłuszcze. Dużym problemem może być też żywność wysoko przetworzona, zawierająca szkodliwe składniki, często wywołujące stany zapalne w obrębie jelit.

W przypadku, gdy Twoja dieta jest źle zbilansowana, mogą wystąpić u Ciebie zaparcia, które również staną się przyczyną bólu i dyskomfortu po lewej stronie brzucha.

Ból brzucha po lewej stronie, a przewód pokarmowy

Ból brzucha po lewej stronie u mężczyzn może wynikać z problemów wynikających z nieprawidłowości występujących w obrębie przewodu pokarmowego. Należą do nich:

 • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
 • stan zapalny błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy
 • zaparcia
 • stan zapalny jelit
 • choroba Crohna
 • refluks żołądkowo – przełykowy
 • zespół jelita drażliwego
 • nietolerancje pokarmowe
 • zatrucie pokarmowe

Jak widzisz lista jest całkiem długa. Postawienie właściwej diagnozy należy do lekarza. Wszystko wiąże się z tym czy ból brzucha jest ostry, tępy, rozlewający się, kłujący, a może pojawia się okresowo np. tylko na czczo lub po posiłku. Bólowi brzucha po lewej stronie mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, jak nudności, wymioty, zgaga, krew w stolcu. Niekiedy konieczne jest wykonanie gastroskopii lub kolonoskopii.

Nagi brzuch mężczyzny ubranego w jeansowe spodnie
Jeśli boli Cię brzuch po lewej stronie, zbadaj przyczynę!

Ból brzucha po lewej stronie, a trzustka

Jak już zostało wspomniane boleść brzucha po lewej stronie u mężczyzn, może być związana z chorobą trzustki. Jest to jeden z narządów, z którym problemy mogą wiązać się z ciężkim przebiegiem, zarówno pod względem objawów, ale też konsekwencji zdrowotnych.

Ból związany z trzustką zlokalizowany jest po lewej stronie brzucha w górnej jego części. Często związane jest to z zapaleniem trzustki, któremu towarzyszy nagły i trudny do zniesienia ból. Gdy wystąpi u Ciebie taki objaw, a zmiana pozycji nie zmniejszy bólu, koniecznie musisz w trybie natychmiastowym udać się na konsultację lekarską.

Zapalenie trzustki wiąże się z:

 • urazem
 • zaburzeniem odpływu soku trzustkowego
 • chorobą wirusową
 • chorobą wrzodową
 • zapaleniem dwunastnicy

Oprócz silnego bólu występującego po lewej stronie brzucha, bardzo często występują nudności oraz wymioty. Zmiany nowotworowe w obrębie trzustki również mogą wiązać się z bólem po lewej stronie brzucha.

W przypadku, gdy Twój lekarz będzie podejrzewał schorzenie trzustki, na pewno zleci Ci badania laboratoryjne, ale też wykona USG jamy brzusznej. W bardziej skomplikowanych przypadkach może być konieczna tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Towarzyszące objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Jest kilka objawów, które powinny Cię zmotywować do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Pierwszym z nich są uciążliwe wymioty, niekiedy z obecnością krwi. Smoliste stolce również są niepokojące, tak samo, jak zmiana rytmu wypróżnień  – uciążliwe zaparcia lub biegunki. Spadek masy ciała, który nie jest związany z żadną dietą czy aktywnością fizyczną. Podwyższona ciepłota ciała o charakterze nagłym lub przewlekłym – gorączka lub stan podgorączkowy. Kolejnym alarmującym objawem jest zażółcenie skóry oraz stolce tłuszczowe.

Jak zdiagnozować ból brzucha po lewej stronie? 

Z racji tego, że przyczyny bólu po lewej stronie brzucha są różne, to samodzielne postawienie sobie diagnozy nie jest najlepszym pomysłem. Gdy ból jest nawracający, a leki przeciwbólowe są nieskuteczne, to tylko wnikliwa diagnostyka będzie w stanie pokazać CI prawdziwą przyczynę tych objawów. Także nie zwlekaj i udaj się na konsultację lekarską.

Źródła:

 • Ból brzucha po lewej stronie u mężczyzn; https://facetpo40.pl/klinika-ciala-i-ducha/bol-brzucha-po-lewej-stronie-u-mezczyzn/
 • Dlaczego mam bóle na dole po lewej stronie brzucha; https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-bole-na-dole-po-lewej-stronie-brzucha

Dodaj komentarz