• Post author:

Jesteście w sobie zakochani, ale dzieli Was duża różnica wieku? Dowiedz się, czy 10 lub 15 lat różnicy między Tobą, a Twoją partnerką może być zagrożeniem dla Waszego związku. Przeczytaj także porady dotyczące sytuacji, w której jesteś dużo młodszy od swojej dziewczyny. Sprawdź także, czy istnieje idealna różnica wieku między Wami.

Mężczyzna z brodą całuje w policzek swoją dziewczynę., Są na polu.
Idealna różnica wieku w związku to mała różnica wieku 🙂

Czy istnieje idealna różnica wieku w związku między mężczyzną i kobietą?

Jeśli Twoja dziewczyna jest młodsza o 3 do 6 lat to wiedz, że różnica wieku między Wami jest wręcz idealna ((Zwierciadlo.pl, Różnica wieku w związku)). Często sprawdza się powiedzenie, że kobiety dojrzewają szybciej. Jeśli więc, jeśli jesteś starszy o kilka lat od swojej partnerki, jest duża szansa, że macie podobne spojrzenie na świat, pragnienia oraz krótko i długoterminowe cele. Dla mężczyzny taka różnica wieku między nim, a kobieta jest dobra zwłaszcza wtedy, gdy to on jest starszy. Duńscy badacze wykazali, że mężczyźni, którzy utrzymują długoletni związek z dużo młodszymi od siebie partnerkami, żyją dłużej niż przeciętni mężczyźni. Nie jest to udowodnione, ale według nas, wiąże się to z faktem, że starsi od swoich partnerek faceci mają nierzadko naturalną przewagę finansową, intelektualną i związaną z tzw. doświadczeniem życiowym.

Związki z dużą różnicą wieku – czy warto w nie wchodzić?

Badania wykazują, że czym większa różnica wieku w związku między kobietą i mężczyzną, tym ich związek ma mniejsze szanse na powodzenie. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszych czasach, partnerów pochodzących z różnych pokoleń dzieli coraz więcej. Zmienia się sposób wychowania dzieci, możliwości edukacyjne oraz możliwości rozwoju kariery. Osoby z różnych pokoleń mają różne spojrzenie na życie oraz wyznają trochę inny dekalog wartości. Według badań, w przypadku 20-letniej różnicy wieku między partnerami, prawdopodobieństwo rozstania wynosi 95 proc.1, że zakończą się one rozwodem lub rozstaniem. Choć 10 letnia różnica wieku w związku między kobietą, a mężczyzną jest dosyć znacząca, to takich związków powstaje coraz więcej.

Meżczyzna i kobieta siedzą na ławce i oglądają widok na most w San Francisco.
10, 15 lat różnicy w związku – taka relacja ma swoje wady i zalety

15 lat różnicy w związku – czy to duża różnica wieku?

Czy różnica w związku jest duża, czy nie, zależy od subiektywnego spojrzenie. Nie mniej jednak, pary, w których mężczyznę i kobietę dzieli 15 lat, wzbudzają nierzadko sporo kontrowersji w swoim otoczeniu – wśród bliskich i znajomych. Ludzie zawsze doszukują się w takich związkach, jakiegoś rodzaju układu między dwoma osobami, który nie ma wiele wspólnego z prawdziwą miłością. Oczywiście, prawda zazwyczaj jest dużo prostsza. Nie ma w tym nic dziwnego, że dwoje osób różniących się od siebie wiekiem mają się ku sobie. Wiek może być jedyną rzeczą, która ich różni. Mogą łączyć ich wspólne zainteresowanie, spojrzenie na świat, potrzeby życiowe i seksualne. 15 lat różnicy w wieku małżonków lub osób w związku oznacza prawdopodobnie, że różnią się od siebie pod względem doświadczenia zawodowego i pozycji finansowej. Często w takich relacjach jedna z osób jest na utrzymaniu drugiej. Dzieje się tak z naturalnych względów. Osoba o lepszej sytuacji zarobkowej, nie chcąc rezygnować ze wcześniejszego poziomu życia, daje drugiej pieniądze po to, by ta mogła m.in. chodzić do tych samych restauracji i jeździć na wakacje w te same miejsca.

15 lat różnicy między kobietą, a mężczyzną – możliwe przeszkody

Gdy w związku występuje tak duża różnica wieku, jak 15 lat, naturalnym jest, że partner i partnerka różnią się też od siebie możliwościami fizycznymi i seksualnymi. Z wiekiem może obniżać się poziom libido, a także jedna z osób może okazać się mniej płodna. Rodzi to pewne problemy, zwłaszcza, gdy stronie związku zależy na posiadaniu własnego dziecka. Osób między którymi zachodzi 15 lat różnicy, może dzielić także doświadczenie życiowe. Kobiety i mężczyźni, którzy byli już wcześniej w związkach lub są po rozwodzie nie chcą często ponownie brać ślubu lub na stałe się wiązać. To samo jest w przypadku kobiet lub mężczyzn, którzy mają już własne dzieci. Mogą nie chcieć ponownie stawać się ojcami lub matkami małych dzieci. Wolą np. poświęcić swój czas na rozwijanie siebie, podróże, doświadczanie.

Jestem młodszy od swojej partnerki – czego powinienem się obawiać?

W społeczeństwie przyjęło się, że gdy występuje różnica wieku w związku między kobietą, a mężczyzną, to kobieta jest zazwyczaj tą młodszą. Gdy sytuacja jest odwrotna i to mężczyzna jest młodszy od swojej partnerki, jest to często powodem wielu kontrowersji i przedmiotem dyskusji wśród znajomych i bliskich. Dzieje się tak, ponieważ dojrzałość, pozycja i poziom stabilizacji życiowej danej osoby są niepotrzebnie utożsamiane z jej wiekiem. Co więcej, stereotypowo uważa się, że to mężczyzna powinien być głową „rodziny”. Jeśli więc to kobieta jest starsza od Ciebie w waszym związku, Twoje otoczenie może automatycznie założyć, że to ona jest tą, która „góruje” w tej relacji – zwłaszcza, jeśli rzeczywiście posiada lepsze wykształcenie, pracę i zarobki.

Możliwe trudności dla mężczyzny w związku ze starszą od siebie kobietą:

 • Kobieta starsza może mieć lepszą sytuację finansową od Ciebie. W związku z tym, Twoja rola, jako mężczyzny w tej relacji powinna być widoczna na innych płaszczyznach.
 • Partnerka, która jest od Ciebie starsza jest zazwyczaj bardziej dojrzała emocjonalne od młodszych od siebie mężczyzn. W relacji z nią, powinieneś więc kierować się racjonalnym podejściem, aby mogła mieć w Tobie oparcie.
 • Starsza dziewczyna lub żona może mieć też lepszą pozycję zawodową od Ciebie. To wymaga od Ciebie podjęcia wysiłku, abyś Ty też zadbał o swoją karierę zawodową.
 • Taka kobieta może również posiadać dzieci lub być po rozwodzie. Jeśli naprawdę zależy Ci na niej, musisz być pewny, czy jesteś wstanie stanąć na wysokości zadania i wejść w rolę opiekuna jej pociech, a także stać się wsparciem w uporaniu się z jej przeszłością.
 • Kobieta starsza może mieć inne potrzeby seksualne niż Ty. Upewnij się, czy uzupełniacie się wzajemnie w łóżku i czy seks daje Ci satysfakcję.

Przykłady znanych związków z dużą różnicą wieku

 • Andrzej Łapicki z Kamilą – aktor był starszy od swojej żony o 60 lat.
 • Hugh Heffner i Crystal Harris; aktor był starszy od swojej żony o 60 lat.
 • Michael Douglas i Catherine Zeta-Jones; aktora i aktorkę dzieli 25 lat różnicy.
 • Casper Smart i Jennifer Lopez; piosenkarka była starsza od Caspera o 18 lat. Związek nie przetrwał.
 • Emmanuel Macron i Brigitte. Wybranka Prezydenta Francji jest starsza od niego o 25 lat.

Przeczytaj też artykuł o tym, jak uratować związek przed rozpadem.

 1. Natemat.pl, Idealna różnica wieku)). Pamiętaj jednak, że jeśli szczerze kochasz swoją kobietę, to przestajesz mieścić się w wyniku statystycznym, a Twoja miłość wykracza poza niego. Przestań więc martwić się o dane statystyczne i oddaj się swojemu prawdziwemu uczuciu.

  Mężczyzna i kobieta w łóżku czytają ksiązkę.
  10 lat różnicy w wieku – czy to znaczna różnica wieku między kobietą, a mężczyzną?

  Czy 10 lat to duża różnica wieku w związku między kobietą, a mężczyzną?

  Istnieją dowody na to, że małżeństwa kobiet po 30-stce z młodszymi mężczyznami nawet o 10 lat, częściej kończą się rozwodem. Natomiast, mężczyźni, którzy wybierają sobie dużo młodsze partnerki, żyją dłużej. Co więcej, według badań, w związkach mężczyzn i kobiet, w których jedno jest o 10 lat starsze, występuje 39% ryzyko ((Badania wykonane na Uniwersytecie Emory w Atlancie []

Dodaj komentarz