• Post author:

Polski folk to gatunek muzyczny, który skupia się na etniczności i regionalnych motywach muzycznych. Na scenie muzycznej istnieje wiele zespołów oraz wykonawców, którzy zajmują się tą dziedziną. Oto najlepsze z nich.

Kapela ze Wsi Warszawa

Jest to genialny zespół założony w 1997 roku w Warszawie. Są oni jednymi z lepszych wykonawców muzyki polish folk. Zdobyli wiele nagród, takie jak Fryderyki czy BBC Radio 3 Awards for Worlds Music. Spośród innych zespołów wyróżnia ich to, że grają na historycznych, zrekonstruowanych instrumentach np. fideli płockiej. Jeżeli nie znasz tego zespołu, koniecznie musisz ich przesłuchać. Ich muzyka ma brzmienie dawnych pieśni słowackich, które wpadają w ucho. 

Kapela ze Wsi Warszawa – Do Ciebie Kasiuniu

Dikanda 

Są to wykonawcy polish folk, których twórczość nazywana jest “Muzyką Czterech Stron Wschodu”. Inspirują się oni muzyką ludową naszych sąsiadów oraz różnych grup etnicznych. Sprawia to, że ich piosenki są miodem dla uszu, zwłaszcza jeżeli lubisz wielowymiarowe brzmienie. Zdecydowanie powinieneś sięgnąć po jedną z ich płyt, aby się przekonać. 

Dikanda – Miłość

Grzegorz z Ciechowa

Świętej Pamięci Grzegorz Ciechowski to solowy wykonawca polish folk, który na pewno jest wart Twojej uwagi. Ciechowski specjalizował się głównie w muzyce rockowej. Jeżeli lubisz trochę mocniejsze brzmienie, to Grzegorz z Ciechowa powinien wpaść w Twój gust. Jego kariera muzyczna nie ograniczała się tylko i wyłącznie do tworzenia swoich piosenek. Artysta tworzył teksty piosenek dla takiej grupy muzycznej, jak Lady Pank — między innymi utwór “Zostawcie Titanica”. 

Grzegorz z Ciechowa – Piejo Kury Piejo

Sutari

Jest to kobiece trio, które ze starych pieśni wydobywa to, co najlepsze. Ich podkład muzyczny to zlepek codzienności oraz różnych czynności, które wydobywają niesamowite dźwięki — pocieranie tarki, brzęk kluczy, czy ostrzenie noża. Wykonawczynie polskiego folku już podczas pierwszego swojego debiutu na Polskim Festiwalu Folkowym “Nowa Tradycja” zdobyły II nagrodę jury publiczności “Burza Braw”. Jeżeli lubisz ciekawe zespoły polskiego folku, które z muzyki potrafią zrobić dzieło sztuki, to koniecznie zdobądź płytę Sutari. 

Tulia

To kolejny kobiecy zespół folkowy. Jest to młoda grupa muzyczna, ponieważ powstała w 2017 roku. Dziewczyny zadebiutowały coverem piosenki Depeche Mode “Enjoy the Silence”, który zdobył ponad 3 miliony wyświetleń na YouTubie. Mimo swojego krótkiego doświadczenia na scenie muzycznej, wykonawczynie polish folk mają wiele osiągnięć na swoim koncie. W 2019 otrzymały nagrodę Fryderyka oraz miały swoją trasę po Europie. Udało im się również wystąpić w półfinale Eurowizji. Nie myślisz, że jest to obiecujący zespół dla polskiego folku? 

Tulia – Jeszcze Cię Nie Ma

Kroke

Jest to zespół polish folk, który swoją wyjątkowością podbija scenę muzyczną. Początkowo grupa określała swoją muzykę jako klezmerską, lecz aktualnie nie ogranicza się do żadnej grupy etnicznej. Ich muzyka jest ponadczasowa. Jest to zasługa ich improwizacji, dzięki której każda z ich piosenek jest oryginalna i niepowtarzalna. Wykonawcy polish folku zostali zaproszeni nawet do Jerozolimy i Wielkiej Brytanii. Zespół znany jest na międzynarodowej arenie artystycznej. Jeżeli jesteście fanem muzyki obejmującej wiele kultur świata, zdecydowanie musisz zobaczyć ich występ. 

Kroke – Eden

Panieneczki

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zespół stworzony przez kobiety. Ich muzyka reprezentuje gatunek neofolk, to znaczy, że jest nowoczesnym odzwierciedleniem dźwięków etnicznych. Panieneczki zafascynowane są kulturą kujawską, co przekłada się na ich piosenki. Kobiety skupiają się na życiu Kujawianek, które żyły w dawnych czasach na tych terenach. Jedna z ich EPek pod tytułem “„Opowieści zasłyszane na wiosce – część pierwsza” obrazuje całą historię życia niegdysiejszych kobiet z obszarów województwa kujawskiego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co to za ciekawe opowieści krążą po wioskach, powinieneś przesłuchać ten mini album. 

Panieneczki – Jabłoneczka

Dagadana

Ten zespół to totalny miszmasz. Dagadana to polsko-ukraińśka grupa łącząca ze sobą kilka gatunków — folk, world music, elektronikę oraz jazz. Wykonawcy tej grupy scalają ze sobą kulturę polską oraz ukraińską. Ich płyta o nazwie Meridian była nominowana do Fryderyków w kategorii “Album Roku” oraz zajęła 48. miejsce w rocznym podsumowaniu World Music Charts Europe 2016. Grupa muzyczna miała okazję wystąpić w tak ciekawych miejscach, jak: kopalnie węgla, tratwa, pustynia czy domy swoich fanów. Nic w tym dziwnego, Dagadana jest zespołem oczekiwanym w wielu miejscach na świecie. Oby u Ciebie też była. 

Dagadana – Do Ciebie Kasieńko

Orkiestra Św. Mikołaja

Jest go kolejna grupa muzyczna z gatunku polskiego folku. Ich rozpoznawalność jest bardzo duża. Nie jest to nic dziwnego, zwłaszcza że wykonawcy polish folk z tego zespołu wykorzystują nowatorskie sposoby na to urozmaicenie swoich piosenek. Jedną z takich metod jest biały śpiew, z którego Orkiestra słynie. Ich brzmienie zawdzięczają dzięki instrumentom strunowym, takim jak dutar i cymbały oraz instrumentom smyczkowym i dętym. Połączenie ich z wokalem sprawia, że ciarki przechodzą po ciele. Przekonaj się sam, na pewno nie pożałujesz. 

The Cracow Klezmer Band — Bester Quarter 

Jest to zespół, który wykonuje muzykę klezmerską w postaci Jazzu. W Polsce nie jest aż tak znana, jak np. w USA, gdzie produkowała jedną ze swoich płyt. Bester Quarter ma wiele krajów zaliczonych na swojej liście, ponieważ ich trasy koncertowe odbywały się na całym świecie. Jeżeli lubisz taki rodzaj muzyki, powinieneś posłuchać pozycji z ich płyt. 

Czeremszyna

Czeremszyna to zespół, który specjalizuje się w polskim folku. Inspiruję się kulturą słowiańską, a zwłaszcza podlaską. Grupa muzyczna istnieje od 1993 roku i swoją ciężką pracą udowodniła, że można osiągnąć swoje cele artystyczne. Jest ona inspiracją dla wielu osób, może dla Ciebie też będzie?

Czeremszyna – Uśmiechnij się

Dodaj komentarz