• Post author:

Dobra whisky kojarzy Ci się pewnie z zadymionymi pubami albo luksusowymi hotelami. Do tego cygaro i odpowiednie towarzystwo. Dyskont nie jest miejscem w którym spodziewasz się kupić ten trunek w odpowiedniej jakości. Czy można kupić dobrą whisky z Biedronki?

Jaka whisky z Biedronki?

Jakiś czas temu w Biedronce pojawiła się tania whisky o nazwie Golden Loch. Zapłacisz za nią jedynie ok. 29 zł (dane z 10.05.2021). Oznacza to, że możesz ją kupić w cenie lepszej butelki wódki. Nasuwa się pytanie: czy można zrobić dobrą tanią whisky? Golden Loch to marka własna utworzona specjalnie dla sieci sklepów Biedronka. Sprzedaż własnej whisky jest kolejnym krokiem na drodze do zrywania z biednie kojarzącym się wizerunkiem dyskontu. Biedronka chce być czymś więcej, stąd pomysł na wypuszczenie własnej marki trunku, który raczej nie ma z dyskontem wspólnych konotacji.

Whisky nalewana z butelki do stojącej na stole szklanki
Whisky z Biedronki i Lidla – najlepsze marki

Golden Loch z Biedronki

Ale wróćmy do głównego bohatera: Golden Loch – whisky z Biedronki. Jest to tzw. blended whisky, co oznacza, że jest mieszaniną wielu rodzajów whisky słodowych i zbożowych. Jest to najpopularniejszy rodzaj whisky na świecie – około 95% sprzedawanej whisky to właśnie blended. Golden Loch leżakowała co najmniej 3 lata. Butelka posiada charakterystyczną żółtą etykietę. Po nalaniu do szklanki kolor whisky jest wyraźnie bursztynowy. Spróbujmy powąchać. Nuty są zdecydowanie słodkie, przede wszystkim karmel. Można również wyczuć korę dębu. Wreszcie przychodzi czas na degustację.

Jak smakuje whisky z Biedronki – Golden Loch?

Jak whisky z Biedronki – Golden Loch – wypada w smaku? Hmm, smak ma słodko-gorzki. Dosłownie i w przenośni. Faktycznie dominującą nutą w smaku jest pieprz. Jest to wada powstała w wyniku słabego zamaskowania alkoholu spowodowanego np. marną jakością beczek, w których leżakowała. Zatem, rewelacji nie ma, ale trzeba przyznać, że jakość Golden Loch w stosunku do ceny jest uczciwa. To po prostu budżetowa whisky, w sam raz do picia z lodem i colą, pijalna whisky do 60 zł.

Proper No. Twelve z Biedronki  – whisky od Conora McGregora

Biedronka posiada aktualnie w szerokiej ofercie aż  45 różnych rodzajów whisky. Inną whisky, która może nosić miano ,,whisky z Biedronki” jest Proper No. Twelve. Jest to marka rozwijana przez znanego mistrza MMA Conora McGregora. Nazwę wzięto od miejsca urodzin Conora, oznaczonego kodem pocztowym Dublin 12 Proper No. Twelve. Cena whisky to 64,99 zł za butelkę o pojemności 0,7 litra (dane z 10.05.2021). Jest to klasyczny irlandzki blend leżakowany co najmniej 3 lata w beczkach z białego amerykańskiego dębu. Ma lekki i świeży aromat, w którym możesz wyczuć wanilię, miód, jabłka, gruszki i szczyptę pieprzu. Alkohol jest dobrze ułożony, w smaku dominuje zboże i wanilia. Jest tez lekki posmak karmelu, miodu, imbiru i nieco dębu w tle. Jest to trunek ze zdecydowanie wyższej półki niż Golden Loch. Nie ma co się dziwić, przecież kosztuje przeszło dwa razy tyle. W każdym razie Proper No. Twelve śmiało można nazwać dobrą whisky z dyskontu.

Jaka whisky z Lidla?

Skoro Biedronka stale poszerza ofertę mocnych alkoholi, to konkurencyjny Lidl nie mógł pozostać w tyle. Kupisz tam wiele rodzajów whisky takich marek jak Johny Walker, Tullamore Dew, Jim Beam, Ballantines, Jack Daniels, Grant’s, czy Glenfiddich. Przyjrzyjmy się dwóm z nich. Glenfiddich 12 jest najchętniej pitą w Polsce whisky typu single mat, czyli whisky wytwarzanej z jednego rodzaju słodu. Jest to trunek delikatny zarówno w zapachu jak i w smaku. Przeważają w nim aromaty jabłek, gruszek i karmelu. Ta whisky z Lidla nie jest tania, kosztuje 124,99 zł za butelkę o pojemności 0,7 litra (dane z 10.05.2021). Tullamore Dew to irlandzki klasyk. W jej składzie znajdziesz destylaty zbożowe, słodowe oraz typu pot still – mieszanki słodu jęczmiennego i niesłodowanego jęczmienia. Stąd pochodzi jej wyjątkowy smak i aromat.  Cena whisky Tullamore Dew w wersji Collector’s Edition wynosi w Lidlu 64,99 zł (dane z 10.05.2021)

Queen Margot z Lidla – wyróżniona na prestiżowym konkursie

Marką własną Lidla, która powstała w odpowiedzi na biedronkową Golden Loch, jest Queen Margot. Jest to prawdziwa whisky z Lidla – nie tylko tam sprzedawana, ale i wyprodukowana specjalnie dal tej sieci. Występuje w dwóch wersjach: 3-letniej i 8-letniej. Ta pierwsza kosztuje 34,99 zł i jest w stałej ofercie sklepu. Druga z nich jest droższa, trzeba za nią zapłacić 49,99 zł (dane z 10.05.2021), i nie zawsze jest na półkach. Droższa wersja wsławiła się tym, że zrobiła furrorę na prestiżowym konkursie ,,World Whiskies Awards”. W pierwszej rundzie tego konkursu, w kategorii ,,blended do 12 lat” whisky z Lidla pokonała dwukrotnie droższą whisky Johny Walker Black Label. Nie jest to jedyna nagroda zdobyta przez alkohole z Lidla. Rok wcześniej Lidla wyróżniono nagrodą ,,International Spirits Challenge Awards” w kategorii „sieci supermarketów posiadającej najlepsze alkohole własnego wyrobu”.

Dodaj komentarz