• Post author:

Muszę się do czegoś przyznać … ostatnio wpadła mi w oko Zendaya. Aktorka młodego pokolenia znana przede wszystkim z serii o Spider-Manie z Tomem Hollandem i z adaptacji książki Diuna. W poszukiwaniu filmów z tą aktorką w roli głównej, natrafiłem na serial „Euphoria”. Po przeczytaniu kilku opinii o nim w stylu: „Genialny”, „Świetna rola Zendayi”, musiałem obejrzeć ten sitcom. 1 sezon obejrzałem w dwa wieczory. Natomiast, pierwsze trzy odcinki drugiego sezonu połknąłem niemalże natychmiast. Teraz, czekam z niecierpliwością na następny epizod. Poniżej, przedstawiam recenzję serialu „Euphoria”.

Rok premiery: I sezon – 2019, II sezon – 2022

Link serialu na HBO GO: https://hbogo.pl/seriale/euforia

Profil serialu Euphoria na Filmweb: https://www.filmweb.pl/serial/Euforia-2019-810751

UWAGA! w recenzji mogą pojawić się spoilery

Główne postacie serialu „Euphoria”

Dla całego serialu kluczowe są historie kluczowych postaci. To dzięki przedstawieniu w serialu przeszłości i bagażu doświadczeń poszczególnych bohaterów, możemy oceniać ich motywację – sympatyzować z nimi lub nie lubić. Poniżej znajdziesz listę i opisy głównych bohaterów serialu „Euphoria”.

Rue Bennet – postać fikcyjna z serialu „Euphoria”. W roli Rue – Zendaya, Autor zdjęcia: Budley Źródło zdjęcia: Flickr.com

Rue Benett – Zendaya

Rue to główna bohaterka serialu „Euphoria”. Wciela się w nią aktorka Zendaya znana z hollywodzkich produkcji. Urodziła się w 2001 roku, 3 dni po zamachu na World Trade Center. Od wczesnego dzieciństwa, była dziewczynką z problemami psychologicznymi. Zdiagnozowano u niej: OCD, ADD, ogólne zaburzenie lękowe, podejrzewano też dwubiegunowość. Płakała, była wiecznie smutna. Cierpiała na depresję. Jak sama mówi w filmie: „Wiele osób powiedziałoby, że świat byłby lepszym miejscem beze mnie. To nie jest tak, że się nie zgadzam. Tak właściwie to odkąd pamiętam, próbuję go opuścić.” Gdy jej ojciec zachorował na raka, podkradała mu mocne leki przeciwbólowe, które wprowadzały ją w stan oderwania. Gdy poznaje Jules, jej życie nieco się zmienia.

Jules Vaughn – Hunter Schafer

Jules to transseksualna dziewczyna, którą we wczesnym dzieciństwie umieszczono w zakładzie psychiatrycznym przez matkę. Szuka miłości. Podobają jej się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć jak mówi: „Jeśli podbije męskość, podbiję też kobiecość”, co prawdopodobnie oznacza, że gdy czuje, że podoba się mężczyznom, czuje się bardziej kobietą. Właśnie dlatego, często umawia się na seks randki z mężczyznami. Odkrywa w ten sposób tajemnicę ojca (Cal Jacobs) jej kolegi ze szkoły – Nate’a Jacobsa, który uprawia seks z transseksualistami, często z transseksualnymi nieletnimi. Na jednej z imprez poznaje Rue. Dziewczyny od razu przypadają sobie do gustu i zaprzyjaźniają się. Z czasem przeradza się to w coś mocniejszego. Jules mieszka w domu z tatą, który w 100% akceptuje jej transpłciowość.

Nate Jacobs – Jacob Elordi

Nate Jacobs we wczesnym dzieciństwie odkrywa tajemnicę swojego ojca Cala Jacobsa, oglądając filmy na płycie DVD, gdzie jego tata uprawia seks z transseksualistami. Odtąd jego życie zmienia się. Zaczyna uprawiać sport. Ma cel – dostać się do szkolnej drużyny footbolowej i być niepokonany. Udaje mu się to. Jest bardzo popularny w swojej szkole. Wiele dziewczyn chce być przez niego choćby dostrzeżone, a większość marzy o tym, by przeżyć z nim coś więcej. On z kolei, żywi chorą miłość do Maddy, która również go szaleńczo kocha, choć czasem również go bezwzględnie wykorzystuje. Gdy odkrywa, że Jules zna sekret jego ojca, pragnie ją zniszczyć. W tym celu podszywa się pod mężczyznę z portalu randkowego: „W nocy zasypiam przy Tobie, a rano budzę się przy Tobie. Czuję się bliżej ciebie niż ktokolwiek na świecie.” i podrywa Jules. Jest bezwzględny i nie zważając na ofiary swojego postępowania, dąży do celu po trupach. Cal Jacobs jednak też skrywa swój własny sekret, ale nie chce się do niego przed sobą przyznać, co powoduje z kolei kłótnie między nim, a Maddy.

Maddy – Alexia Demie

Maddy Perez to cheerlederka i dziewczyna Nate’a. Jest osobą, która podobnie jak Nate bezwzględnie niszczy swoje rywalki stające jej na drodze. Jako dziecko rywalizowała w konkursach piękności. Matka jednak zabroniła jej dalszych udziałów, gdy dowiedziała się, że trener widowisk molestował dziecko. Dużo czasu spędzała z mamą w jej salonie kosmetycznym. Przychodziły tam bogate kobiety. W przyszłości, chciała zostać jedną z nich. Podobało jej się w nich to, że „nic nie robią”, a są piękne i szczęśliwe. Jej zdaniem, wszystko zawdzięczały mężczyznom, z którymi były. Nie chciała być jak jej matka, która im służyła. Pragnęła, by to jej usługiwano. Jak mówi o niej Rue, Maddy „szybko zorientowała się, że na świecie są dwa rodzaje ludzi. Ludzie, którzy siedzą na krzesłach, z nogami zanurzonymi w kąpieli stóp. I ludzie, którzy klęczą przed kąpielą stóp.” Widziała w Nate’cie mężczyznę, który mógłby sprawić, że dostanie się do grona takich „nic nie robiących” kobiet, które mają wszystko. Z tego powodu, jest mu wstanie wybaczyć, że pociągają go mężczyźni. Niechcący odkrywa sekret jego ojca. Dysponuje płytą DVD, na której nagrane są seksualne przygody ojca Nate’a z nieletnimi transseksualistami.

Fezco – Angus Cloud

Fezco to diler narkotykowy. Sprzedaje narkotyki osobom nieletnim. Zasad rządzących biznesem narkotykowym nauczył się od swojej babci. Ma przyszywanego brata – chłopaka pozostawionego jego babci przez przypadkową kobietę. Fezco opiekuje się bratem i babcią, która po udarze leży przykuta do łóżka. Fezco (Fez) wpada w kłopoty, gdy konfliktuje się z Nate’m. Wynikają z tego różne problemy, m.in. niespodziewany nalot policyjny, a także konflikt z Myszą – dostawcą narkotyków. Fezco sprzedaje narkotyki Rue, ale z drugiej strony – zależy mu na jej losie. Nie chce by Rue ćpała, dlatego w pewnym momencie postanawia nie sprzedawać jej narkotyków. Kiedy ta przeklina na niego, mówi: „Nie biorę niczego, co narkoman mówi do siebie. Bo nie wierzę w nic, co powie narkoman.”

Cassie Howard – Sydney Sweeney

Cassie Howard to dziewczyna Chris McKaya – pierwszoligowego zawodnika, który jest w niej szczerze zakochany. Ma duże powodzenie u mężczyzn. Gdy dojrzewała, jej ojciec i wujkowie przekonywali ją, jak wielkie znaczenie ma jej uroda, dla jej wartości, jako kobiety. Chłopcy, z którymi się spotyka traktują ją podobnie. Chcą ją zaliczyć z powodu jej dużych piersi i kobiecych kształtów. Ta, z powodu niskiej samooceny, za każdym razem ulega, gdy koledzy proszą ją, by dała się nagrać, gdy uprawiają z nią seks lub ona robi im loda. Jej ojciec zmarł, gdy był jej najbardziej potrzebny. Był narkomanem. Matka jest alkoholiczką, która jednak potrafi okazać miłość córce, gdy ona tego potrzebuje.

Chris McKay – Algee Smith

Chris McKay to pierwszoligowy zawodnik drużyny footbolowej. Od początku jego dzieciństwa tata trenował go na sportowca. Mówił mu, że musi trenować, aby być najlepszym. Po otrzymaniu szansy grania w pierwsze lidzie, McKay trafia na ławkę rezerwowych. Mimo niesamowitych osiągnięć, trenerzy nie widzą go w pierwszym składzie. Gdy uświadamia sobie, że mimo poświęcenia życia dla treningu, bedzie miał tylu równorzędnych rywali, jest rozgoryczony. Co więcej, jego koledzy z drużyny nie darzą go szacunkiem. Tak żali się ojcu: „Całe życie pracowałem nad tą jedną rzeczą. Przechodzenie na zawodowstwo. Bycie największym. I odkąd pamiętam, myślałem, że to możliwe. Potem idę do szkoły i… rozglądam się, wszyscy są dobrzy.”

Kat Hernandez – Barbie Ferreira

Kat jest jedną z przyjaciółek Maddy. Jej koleżanki ją lubią, ale wielokrotnie się z niej naśmiewają – głównie z tego powodu, że Kat nie ma z początku zbytniego powodzenia u mężczyzn. Dziewczyna jest przy tuszy, co wzbudza także drwiny chłopców ze szkoły. Kilku z nich chce się z nią przespać z ciekawości lub z tego powodu, że sami nie są atrakcyjni dla innych dziewczyn. W końcu, Kat uprawia swój pierwszy seks z kolegą z imprezy. Ten, wrzuca nagranie do sieci i rozpowiada, że dziewczyna na nagraniu to ona. Kat udaje się ukrócić te plotki. Z początku nie jest zadowolona, że jej nagranie trafiło do sieci, a z drugiej strony, podoba jej się to, że film zyskał tyle polubień i komentarzy. W tym momencie, postanawia zarejestrować się na portalu, na którym może zarabiać na filmach erotycznych. Zdobywa kilku mężczyzn tzw. „świnek skarbonek”, którzy finansują jej listę życzeń na portalu Amazon.

O czym jest serial „Euphoria”?

Serial „Euphoria” to perypetie kilku nastolatków, którzy zmagają się ze swoją przeszłością, problemami swoich rodziców, a także problemami okresu dojrzewania. Dzięki świetnym zabiegom reżyserskim, a także scenarzystów, serial świetnie pokazuje motywy ludzkiego postępowania, a także proces kształtowania się osobowości w okresie nastoletnim. Choć niektóre historie raczej nie wydarzyłyby się w prawdziwym świecie, postacie wydają się jak najbardziej realne, a ich zachowanie w pełni uzasadnione doświadczeniami bohaterów. To sprawia, że „Euphoria” trzyma w napięciu od pierwszego odcinka. Co więcej, widz, dzięki realności bohaterów, może się z nimi utożsamiać. Każda postać ma w sobie coś, co pozwala widzowi jej kibicować, ale także coś, co pozwala ją krytykować i nie lubić. Choć serial opowiada o życiu nastolatków, jest też świetnym materiałem dla młodych lub przyszłych rodziców, a także dla wszystkich innych osób, które są wrażliwe. Świat młodych osób nie skupia się na nauce, w serialu „Euphoria” rządzą nim silne popędy, seks, narkotyki, alkohol, miłość oraz nienawiść. W „Euphorii” widać także, jak wielki wpływ na młodego człowieka mają problemy rodziców, a także komunikaty płynące z mediów społecznościowych. Główną bohaterką serialu jest Rue Bennet, która z powodu swoich problemów psychologicznych, staje się narkomanką. Gra ją Zendaya.

Rue Bennet – postać fikcyjna z serialu „Euphoria”. W roli Rue – Zendaya, Autor zdjęcia: Budley Źródło zdjęcia: Flickr.com

Soundtrack z serialu „Euphoria”

Serial „Euphoria” to nie tylko świetna fabuła, ale także dobra oprawa muzyczna, która wprowadza widza w specyficzny klimat. Znajdziesz ją na Spotify:

Euphoria, Sezon 1, Soundtrack
Euphoria, Sezon 2, Soundtrack

Czy będzie trzeci sezon serialu „Euphoria”?

Jak donosi wiarygodne źródło: Będzie trzeci sezon serialu „Euphoria”. Tą informację ogłoszono także tweetem na oficjalnym profilu serialu:

Wszystko to, dzięki olbrzymiemu sukcesowi 1 i 2 sezonu serialu. Pierwszy odcinek drugiego sezonu obejrzało 2,4 ml widzów. To 9 razy wyższy wynik, niż oglądalność pierwszego odcinka pierwszego sezonu. Co więcej, 1 odcinek drugiego sezonu wywołał mnóstwo komentarzy w sieci. HBO ogłosiło, że to największa liczba komentarzy po premierze odcinka od czasów finałowego odcinka „Gry o Tron”. Drugi sezon ogląda obecnie 14 mln widzów.

Dodaj komentarz