• Post author:

Szukasz gier planszowych na imprezę? Przedstawiamy Ci kilka planszówek, dzięki którym Twoi goście będą się świetnie bawić w sobotni wieczór.

Czy gry planszowe na imprezie to dobry pomysł?

Najprostsza odpowiedzieć brzmi TAK! Gry planszowe na imprezę to dobry pomysł. Pytanie, co sprawia, że tak jest? Od dłuższego czasu rynek planszówek przeżywa swój rozkwit. Możesz oczywiście wybrać jeden z klasyków, np.: chińczyk. Wybór jednak jest o wiele większy. Interesuje Cię gra, w której chcesz współpracować ze wszystkimi podczas imprezy? Oczywiście, że taka istnieje. Może Twoi znajomi to myśliciele i wolicie trochę się nagłowić? Idealnie sprawdzi się więc strategia, w której podbijacie pola innych. Ty i Twoi znajomi nie musicie ograniczać tylko do szachów czy pokera.

Czym kierować się wybierając planszówkę na imprezę?

Kieruj się przede wszystkim rodzajem imprezy, na którą poszukujesz planszówek. Wybierz imprezowe gry planszowe, które kładą nacisk na interakcje między graczami. Wybór planszówki na imprezę zależy w dużej mierze od charakteru Twoich gości. Jeśli są to osoby nastawione na wartką akcję, to sprawdzą się planszówki, w których liczy się czas. Jeśli są to osoby, które lubią pomyśleć, to poleca się gry, w których rozwiązuje się zagadki. Wadą skomplikowanych gier na imprezę jest czas poświęcony na ich naukę. Czasami może to zająć kilkadziesiąt minut, więc tutaj warto wybierać rozważnie. Innym kryterium jest humor. Jeśli nie chcesz wyjść na sztywniaka, to możesz wybrać gry karciane, które prowokują do śmiesznych odpowiedzi.

Gra planszowa rozłoża na stole
Jakie gry planszowe sprawdzą się na imprezie? Dowiedz się!

Gry planszowe towarzyskie na imprezę – które się sprawdzą? – przykłady

Najlepsze gry planszowe, które sprawdzają się praktycznie zawsze to gry karciane. Dlaczego tak jest? Gdyż jest to jeden z tych typów, które nie wymagają długiej „nauki”. Bazują głównie na ich wizualnym aspekcie, a większość wyjaśnień znajduje się na kartach, które trzyma użytkownik.

Oto kilka gier planszowych na imprezę:

 1. Karty dżentelmenów – to karty, które układają śmieszne historie. Jest to świetny wybór dla osób, które preferują czarny humor. Prowokują do abstrakcyjnego myślenia.
 2. Uno – gibka gra, która jest podobna do Makao. Różnica polega na tym, że jest bardzo prosta do wyjaśnienia, karty są przejrzyste, a powodują masę emocji podczas grania. Znajduje się tu również element rywalizacji.
 3. Ego – gra, w której każdy gracz odpowiada na pytania o sobie lub osobie obok. Możesz ją wybrać, aby zapoznać ze sobą ludzi oraz rozluźnić atmosferę.

Gry planszowe logiczne – przykłady

Imprezowe planszówki to twardy orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o gry logiczne. Wybór jest ogromny, jednak każda gra jest jedyna w swoim rodzaju.

Do takich gier na imprezę należą np.:

 1. NMBR 9 – To idealna pozycja dla osób, które chcą wysilić swoje szare komórki. Jest dość abstrakcyjna, więc na początku można mieć problem ze zrozumieniem, jednak świetnie sprawdza się podczas współpracy.
 2. Korpoludki – To gra bardziej strategiczna oraz kładzie nacisk na grywalizację. Kładzie nacisk na konkretne przekazywanie informacji, więc wymaga sporem inteligencji.
 3. Small World – gra strategiczna, w której podbijamy obszary za pomocą swojej rasy. Należy przemyśleć swoje kroki i podbić jak największy obszar. Świetnie sprawdza się, jako element rywalizacji między graczami.

Gry na spostrzegawczość – przykłady

Gry planszowe na imprezę to nie tylko inteligentne rozmieszczanie pionków czy umiejętność szybkiego myślenia. Czasami głównym czynnikiem dobrej zabawy jest… spostrzegawczość.

Oto gry na imprezę, w których istotną rolę odgrywa umiejętność spostrzegawczości:

 1. Dooble – Gra karciana, w której należy dostrzec dwa takie same elementy na karcie w dłoni oraz na karcie, która widnieje na stole. Kiedy gracz pozbędzie się swoich kart z ręki – wygrywa.
 2. 5 sekund – to gra, w której gracz powinien w ciągu 5 sekund wymienić elementy, o które prosi gra. Musi spostrzec pewne podobieństwa zachowania niektórych pytań. Wybierz tę grę na imprezę, jeśli chcesz, aby akcja była wartka.
 3. Tajniacy – gra, w której musisz odgadnąć, co Twój partner miał na myśli. Musisz być spostrzegawczy oraz przypomnieć sobie podobne elementy z jego życia. Może akurat patrzycie na to samo?

Gry karciane – przykłady

Gry na imprezę, których wybór jest niewyobrażalny, to gry karciane. Są proste do nauczenia, bo każdy chociaż raz grał w tego typu grę.

Oto kilka ciekawych gier karcianych na imprezę:

 1. Munchkin – gra RPG, w której wcielamy się w wylosowaną postać. Naszym zadaniem jest pokonać potwory, pukając do drzwi. Wszystko odbywa się za pomocą kart, a śmieszne wstawki sprawiają, że gra się wyśmienicie. Oczywiście nie można zapomnieć o elemencie grywalizacji, który w tej grze jest kluczowy.
 2. Punto – gra, która na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna, jednak wcale taka nie jest. Zasady są proste. Jest to połączenie gry kółko i krzyżyk oraz wojny. Jest to rewelacyjna gra do ćwiczenia, planowania oraz przewidywania ruchów przeciwnika.
 3. Karty dżentelmenów – wspomniane wcześniej, mimo to jest to wybór, który warto spróbować. Pobudza kreatywność oraz pozwala poznać humor naszych znajomych.

A może Alkochińczyk?

Jeśli nie chcesz rezygnować ze spożywania alkoholu lub chcecie wypić troszkę więcej niż zazwyczaj, to alkochińczyk może być dobrym dodatkiem, który urozmaici Twoje gry planszowe na imprezę. Jeśli nie wiesz, na czym to polega, to już objaśniamy. Gra działa dokładnie tak samo, jak chińczyk. Każdy ma swoje 4 pionki, które muszą przejść całą planszę, aby wylądować do końcowej mety. Polega to jednak na tym, że przy każdym skuciu pionka pijesz. Do kieliszka możesz wlać wódkę, whisky lub inny trunek waszego uznania. To już wszystkie gry na imprezę, które mamy do zaprezentowania. Wybierz jedną z nich, a na pewno wieczór będzie udany.

Dodaj komentarz