• Post author:

Kupiłeś garnitur i zastanawiasz się jakie buty będą do niego pasować? Wybór butów do eleganckiego stroju powinien uwzględniać ich krój oraz kolor. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat. przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, jakie rodzaje obuwia przeznaczone są do ważnych uroczystości, a także, jak dobrać buty skórzane do garnituru.

Rodzaje butów skórzanych do garnituru

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowego ubioru. Ważny jest nie tylko garnitur, ale także wszystkie towarzyszące mu dodatki. Tak jak wiele jest modeli eleganckich marynarek i spodni, tak wiele istnieje rodzajów butów skórzanych do garnituru. Buty skórzane różnią sie od siebie w wielu aspektach, m.in. pod względem ilości zdobień, formalnością, fasonem i sposobem uszycia.

Klasyczne buty do garnituru – Oxfordy

Oxfordy to najbardziej klasyczny model męskich butów skórzanych do garnituru. Jest także bardzo popularnym wyborem wśród mężczyzn. Najlepiej sprawdzają się na oficjalnych uroczystościach i eleganckich eventach. W XIX wieku nosili je oksfordzcy studenci. Stąd nazwa tych butów. Z pewnością, niejeden model tego rodzaju obuwia gościł w Twojej szafie. Cechują się okrągłym, nakładanym noskiem, zamkniętą przyszwą oraz smukłym wyglądem. Najbardziej pasują na zgrabne, wąskie stopy.

Męskie buty skórzane do garnituru
Męskie buty skórzane do garnituru

Derby – eleganckie buty do garnituru

Buty Derby, a inaczej angielki to rodzaj eleganckich butów skórzanych do garnituru, w których obłożyna naszyta jest na przyszwę. Ich cechą charakterstyczną, że nosku i reszty przyszwy nie oddziela szew poprzeczny, tak jak w oxfordach. Wygląd butów derby jest bardzo uniwersalny. Właśnie dlatego można je zakładać do garnituru zarówno na eleganckie uroczystości, jak i imprezy u znajomych. Polecane są szczególnie mężczyznom z wysokim podbiciem.

Eleganckie buty brogsy do garnituru
Eleganckie buty brogsy

Brogsy – zdobione obuwie do garnituru

Brogsy to inny rodzaj butów ze skóry do garnituru. Pochodzą z XIV wiecznej Szkocji i Irlandii. Tamtejsi chłopi chodzili w skórzanych butach po polach i żeby szybciej wysychały robili w nich drobne dziurki. Cechą charakterystyczną tych butów jest ciekawe zdobienie na skórze. Mimo niestandardowego wyglądu, brogsy są bardzo eleganckie. Można je dopasować do wielu rodzajów ubrań. Założysz je nie tylko do garnituru, ale także do spodni takich jak jeansy lub chinosy. Tym samym, pasują do oficjalnych uroczystości i casualowych spotkań.

Mokasyny – sportowa elegancja butów do garnituru

Mokasyny to buty skórzane do garnituru, których się nie wiąże, a wsuwa na nogę. Dzięki temu są bardzo wygodne. Mają w sobie zarówno coś ze sportowego, jak i eleganckiego buta. Dobrze jest założyć je w lato – na luźne eventy w eleganckiej oprawie. Szycie mokasynów zapoczątkowali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Bardzo pasują do mniej formalnych garniturów.

czyszczenie butów skórzanych - akcesoria
Czyszczenie butów skórzanych jest ważnym elementem ich eleganckiego wyglądu

Dobierz męskie buty skórzane do koloru garnituru

Wybierasz buty skórzane do garnituru? Dopasuj je do niego nie tylko krojem, ale także kolorem.

Buty ze skóry do czarnego garnituru?

Czarny garnitur to klasyczny wybór wielu mężczyzn. Właśnie dlatego, najbardziej pasują do niego czarne, klasyczne buty skórzane. Jeśli zakładasz na siebie czarny garnitur, unikaj butów o niejednolitej barwie. Zrezygnuj takżę z jasnych kolorów obuwia. Dobrą alternatywą dla czarnych butów są eleganckie buty w brązowym kolorze.

Skórzane buty do granatowego garnituru?

Granatowe garnitury to modele powszechnie wybierane przez Polaków. Do garnituru w tym kolorze będą najbardziej pasować ciemnobrążowe i czekoladowe oksfordy lub derby. Jeśli Twój garnitur ma kolor bardziej ciemnoniebieski, wybierz model butów skórzanych w jasnym odcieniu brązu.

Jakie buty skórzane do szarego garnituru?

Idealne buty do szarego garnituru nie istnieją. Wszystko zależy od tego jak ciemny jest odcień szarego Twojego garnituru. Generalna zasada jest taka, że im ciemniejsze buty do szarego garnituru dobierzesz, tym Twój strój będzie wyglądał na bardziej formalny. Z garniturem w szarym kolorze dobrze komponują się buty czarne, ciemnogranatowe i brązowe buty skórzane.

Wygląd butów zależy przede wszystkim od tego, jak będziesz o nie dbać. Przeczytaj poradnik o tym, jak czyścić buty skórzane.

Dodaj komentarz