• Post author:

Nie da się ukryć, że buty są nieodłącznym elementem naszego wyposażenia. To one mają za zadanie chronić stopy na zewnątrz, a także zapewnić im komfortowe warunki oraz wygodę. Nie da się ukryć, że buty są także uzupełnieniem wszystkich stylizacji. Zarówno szpilki jak i typowe sneakersy czy letnie sandałki występują obecnie w wielu różnych wzorach oraz kolorach, a panie i panowie mają praktycznie niczym nieograniczone możliwości wyboru butów. Niemniej jednak zwykle problem sprawia dobranie odpowiedniego rozmiaru obuwia. Wobec tego jak można to zrobić?

brązowy skórzany but
Kupujesz przez internet? Dowiedz się, jak dobrać właściwy rozmiar buta, Źródło zdjęcia: Dostawca tekstu

Weź pod uwagę markę obuwia

Warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się na konkretny model obuwia, to trzeba zwrócić uwagę na jego producenta. Dlaczego? Otóż marki obuwnicze nie mają jednej, uniwersalnej rozmiarówki. Wobec tego dany model będzie się różnił w zależności do firmy, która go wyprodukowała. Warto wiedzieć również, że przykładowy model 37 jest jedynie wartością umowną, wiec może być on większy lub mniejszy. Rozmiary obuwia nie są ustandaryzowane, więc rozmiary są intepretowane w indywidualny sposób. Niemniej jednak najlepsze sklepy internetowe z obuwiem, dają możliwość wglądu do tabeli rozmiarów, które oprócz tradycyjnego rozmiaru obuwia oraz orientacyjnej długości stopy. Wówczas można zmierzyć własną stopę i porównać ją z wynikami przedstawionymi w tabelce.

Weź pod uwagę model obuwia

Buty różnią się między sobą w zależności od konkretnego modelu. Niemniej jednak nasz wybór powinien paść na takie rozwiązanie, które dopasuje się do naturalnego kształtu naszej stopy. Często panie wybierają buty z dość szpiczastymi i ozdobnymi czubkami. Wówczas powinny one pamiętać, że muszą być one o co najmniej 0,5 rozmiaru większe, niże buty z tradycyjnym, okrągłym lub kwadratowym zakończeniem. Co więcej, jeśli nasza stopa ma dość wysokie podbicie, to warto stawiać na buty z zapięciem na zamek, dla większego komfortu i swobody.

Poprawnie zmierz rzeczywistą długość stopy

Jednym z najważniejszych aspektów dobierania rozmiaru obuwia, jest poznanie długości swojej stopy. Wówczas niezbędne okazuje się dokonanie kilku prostych pomiarów. Wobec tego w jaki sposób można zmierzyć stopę i  w jaki sposób przełożyć otrzymany wynik na wielkość obuwia? Oto instrukcja krok po kroku:

  • na początek przygotujmy kartkę najlepiej w formacie A4, a także ołówek oraz linijkę.
  • kolejno przyłóżmy stopę do kartki papieru i starannie obrysujmy jej kształt.
  • kolejno przy pomocy kropek wyznaczmy punkty skrajne, czyli czubek dużego palca, a także pięty
  • przy pomocy linijki możemy zmierzyć długość pomiędzy punktami skrajnymi
  • kiedy już otrzymaliśmy wynik, w ten sam sposób zmierzmy również długość drugiej stopy. Finalnie otrzymane wyniki można porównać z tabelą rozmiarów, która zwykle dostępna jest przy każdym modelu obuwia.

Zwróć uwagę na detale

Pamiętajmy, że stopy zwykle są różnej wielkości. Zauważymy ten fakt z pewnością dokonując pomiarów. Przy wyborze idealnego rozmiaru obuwia, weźmy pod uwagę zawsze wymiar większej stopy. Ciekawostką jest fakt, że warto zdecydować się na wykonanie pomiarów wieczorem, gdyż zwykle stopy są wtedy nieco większe. Niemniej istotna staje się sezonowość, gdyż stopy latem mogą być nieco bardziej opuchnięte niż w sezonie zimowym. Co więcej, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup butów, z nieco większym szpicem i zwężanym czubkiem, dodajmy do wymiarów naszej stopy około pół centymetra. Wówczas buty nie okażą się za małe, a dodatkowo zapewnią naszym stopom wygodę i komfort podczas chodzenia. Pamiętajmy, że w butach spędzamy większość naszego czasu, a idealnie dobrany rozmiar, pomoże odpowiednio zadbać o stopy.

Dodaj komentarz