• Post author:

Facet po 30-stce powinien dbać o zdrowie całego ciała, także o zdrowie swoich zębów. Zwłaszcza, że wraz z wiekiem, w naszym organizmie wszystko szybko się zmienia i też szybciej psują się zęby. Dzieje się tak, szczególnie wtedy, gdy o nie nie dbasz. Psujące się zęby to także często początek innych chorób. Oto wskazówki dla Ciebie, jak po 30-stce dbać o zęby, żeby były zdrowe i nie próchniały.

Szczotka do zębów na żółtym tle
Chcesz, aby Twoje zęby rzadziej się psuły? Zacznij o nie prawidłowo dbać

Co robić, aby zęby rzadziej się psuły?

Przede wszystkim, musisz zacząć dbać o swoje zęby w odpowiedni sposób. Jeśli Twoje zęby często się psują lub obawiasz się, że możesz mieć problemy z zębami w przyszłości, warto abyś zastanowił się m.in. nad tym:

 • czy często chodzisz do stomatologa?;
 • jak często szczotkujesz zęby?;
 • czy długo i w jaki sposób szczotkujesz zęby?;
 • jaką masz dietę?;
 • czy masz jakieś schorzenia, np. choroby przewlekłe?

Zęby rzadziej będą psuły się, jeśli zaczniesz je prawidłowo i z odpowiednią częstotliwością szczotkować. Dzięki temu, z Twoich zębów będzie regularnie znikać nadmiar płytki nazębnej. Czym ona jest, dowiesz się w dalszej części tekstu. Warto do szczotkowania zębów używać dobrej jakości szczoteczek, a także profesjonalnych past do zębów, które zadbają o Twoje szkliwo. Na zdrowie zębów faceta po 30-stce ma także dieta. Jeśli nadużywasz alkohol lub żywisz się śmieciowym jedzeniem najczęściej zawierającym sporą ilość cukrów, szybko stracisz swój piękny uśmiech. O zdrowie Twoich zębów musisz dbać przede wszystkim Ty, ale warto co jakiś czas, dać je do tzw. przeglądu. Stomatolog na wizycie kontrolnej doradzi Ci, czy Twoje uzębienie potrzebuje jakiś zabiegów.

Co to jest płytka nazębna?

Stomatolodzy, jako przyczynę próchnicy często podają nadmierną ilość płytki nazębnej. Płytka ta to nic innego jak lepka maź, która powstaje na zębach. Jest szkodliwa, ponieważ zawiera bakterie, które w połączeniu z cukrami, wyzwalają kwasy. Płytka tworzy się na Twoim uzębieniu po maksimum 12 godzinach po ostatnim szczotkowaniu. Wspomniane kwasy niszczą szkliwo, będące ochroną Twoich zębów. Jeśli nie dbasz o zęby i w porę nie wyczyścisz zębów z kwasów, te spowodują na uzębieniu ubytki. Bakterie w płytce nazębnej potrafią również doprowadzić do zapalenia dziąseł. Co więcej, jeśli rzadko myjesz zęby, płytka nazębna utwardzi się, tworząc kamień nazębny, który można usunąć dopiero u stomatologa.

Co to jest kamień nazębny?

Jeśli między Twoimi zębami pojawił się twardy, skamieniały osad, to znak, że masz tzw. kamień nazębny. Powstaje on z płytki nazębnej, która długo nie była przez Ciebie usuwana za pomocą szczoteczki. Płytka nazębna wchodzi w reakcję z minerałami śliny i twardnieje. Konsekwencją kamienia na zębach są np. przebarwienia. Utrzymywanie kamienia na zębach wiąże się także z poważniejszymi konsekwencjami. Niszczy on kość zęba, powoduje częste zapalenia dziąseł i sprawia, że Twoje zęby stały się nadwrażliwe. Pamiętaj! Tylko stomatolog może usunąć kamień nazębny.

Wpływ diety na zdrowie Twoich zębów

Podejrzewasz, że Twoja dieta może mieć wpływ na zdrowie Twoich zębów? Jeśli odżywiasz się niezdrowo, np. jesz słodkie/słone przekąski lub fast-foody, zamiast pełnowartościowych posiłków, z dużym prawdopodobieństwem szkodzisz zdrowiu swoich zębów. Fast-foody i przekąski złożone są najczęściej przede wszystkim z cukrów, które, jak już wiesz, w połączeniu z bakteriami, szkodzą uzębieniu. Dieta, która sprzyja kondycji Twojego uzębienia powinna dostarczać przede wszystkim:

 • Witaminę A;
 • Witaminę D;
 • Witaminę E;
 • Fosfor;
 • Wapń.

Fosfor – podobnie jak wapń, fosfor jest składnikiem budulcowym zębów. Znajdziesz go w produktach takich jak ser żółtyorzechywątróbkaotręby pszenne czy soja. Należy przy tym pamiętać, że do wchłaniania wapnia i fosforu potrzebna jest witamina D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Dużo marchewek z zieloną natką
Dbając o zdrowie zębów, warto jeść marchewki!

Jakie produkty zawierają składniki odżywcze i witaminy potrzebne zębom?

Wiele produktów sprzyja zdrowiu zębów. Wymienimy tu jednak niektóre z nich:

 • Jabłka – zawierają witaminę C, która ma pozytywny wpływ na układ kostny. Są idealną przekąską, z pośród owoców, które mają dobry wpływ na zęby. Najczęściej, owoce, oprócz pożytecznych składników dla uzębienia, mają w sobie sporo cukrów. Jabłka nie są najczęściej bardzo słodkie. Co więcej, dzięki ich jedzeniu Twoja jama ustna się oczyszcza, przez zintensyfikowane wydzielanie śliny. Dzięki temu, resztki jedzenia tkwiące między zębami zostają wypłukane.
 • Żółte sery – są dobre dla zębów, ponieważ zawierają dużą ilość wapnia. To minerał, który w 99% buduje ludzkie kości. Sery mają pozytywny wpływ na zęby, ponieważ ich jedzenie zapobiega demineralizacji zębów. Demineralizacja powstaje, gdy Twojemu organizmowi dostarczana jest za mała ilość wapnia. Niestety, większość serów jest bardzo kaloryczna.
 • Soja – jest dobra dla zdrowia zębów, ponieważ zawiera fosfor, który jest głównym składnikiem kości, zaraz obok wapnia. Pozwala utrzymywać dziąsła i zęby w dobrej kondycji.
 • Ryby – pozytywnie wpływają na uzębienie, ponieważ zawierają kwasy omega-3. Z kolei, dzięki nim łatwiej przyswaja się wapń. w organizmie. Nie bój się zjadać sardynek i szprotek z mikroskopijnymi ościami, ponieważ to właśnie szkielet rybi zawiera dużą ilość wapnia. Z kolei, tłuste ryby, takie jak makrela, halibut, czy tuńczyk zawierają dużą ilość witaminy D, wspierającą wchłanianie fosforu.
 • Marchewki – są właściwe dla diety służącej zdrowiu zębów. Zawierają witaminę A, która spowalnia powstawanie próchnicy.
 • Zielona herbata – zawiera fluor, który przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Co więcej, występujące w niej kwasy polifenolowe zatrzymują rozwój bakterii. Zielona herbata jest więc antybakteryjna, co pomaga i zębom i dziąsłom.

Wpływ zgrzytania zębów i wad zgryzu na zęby

Ustawiczne zgrzytanie zębów w dzień lub w nocy to tzw. bruksizm. Jest to nazwa choroby, która objawia się regularnym stukaniem zębami. Choroba ta mocno niszczy zęby, zmieniając ich kształt i zdzierając z nich szkliwo. Co więcej, bruksizm ma także wpływ na powstawanie bólów mięśni szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli choroba zgrzytania zębów nie była leczona długo, bardzo możliwe, że stomatolog zleci odbudowę zębów za pomocą kompozytu.

szczoteczka do zębów na fioletowym tle
Zacznij prawidłowo myć zęby! Skorzystaj z określonych metod mycia zębów, aby dbać o ich zdrowie

Zacznij prawidłowo myć zęby

Duże znaczenie dla zdrowia Twoich zębów ma sposób i długość ich mycia. Nie wiemy, czy wiesz, ale istnieje wiele technik mycia zębów szczoteczką ręczną. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Metody szczotkowania zębów szczoteczką ręczną

Istnieją cztery podstawowe metody mycia zębów szczoteczką ręczną:

 • Metoda szczotkowania zębów typu roll- zgodnie z tym sposobem, poruszasz szczoteczkę, robiąc nią ruch obrotowo-wymiatający. Inaczej, ta metoda nazywana jest metodą „dziąsło-zęby”.
 • Metoda okrężna – inaczej metoda Fones. Aby ją zastosować podczas mycia zębów, ustaw szczoteczkę pod kątem prostym do dziąsła i wykonuj okrężne ruchy obrotowe. Metoda okrężna dobrze sprawdza się w przypadku dzieci, ponieważ jest nieskomplikowana. Metoda ma jeden minus. Myjąc w ten sposób zęby, nie da się usunąć płytki nazębnej z fragmentów powierzchni zębów, które się ze sobą stykają.
 • Metoda pionowa i pozioma – aby umyć zęby metodą pionową, ułóż szczoteczkę pionowo włosiem wzdłuż powierzchni zębów przednich. Teraz, wymiataj zalegające resztki pokarmowe. Aby umyć zęby sposobem poziomym, ułóż szczoteczkę wzdłuż długiej osi zębów. Wykonuj ruchy przód-tył.
 • Metoda wibrująca – ta metoda posiada dwie odmiany. Jako pierwszą opisujemy metodę Bass. Ta metoda pozwala skutecznie pozbyć się płytki nazębnej i zawartych w niej bakterii z tzw. kieszonek dziąsłowych. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni, przy szyjkach zębów. Włosie szczoteczki skieruj w kierunku korzeni. Teraz, możesz zacząć wykonywać ruchy drgająco-wibrujące poziomo. Również korzystając z metody Stillman, musisz ułożyć szczoteczkę pod kątem 45 stopni w kierunku wierzchołka korzenia. Ułóż włosie szczoteczki w połowie na dziąśle i w połowie na koronie zęba. Teraz wywijaj szczoteczkę w kierunku powierzchni żujących. Wprowadzaj szczoteczkę w niewielkie drgania i wibracje. Ostatnią sposobem mycia zębów należącym do metod wibrujących jest metoda Chartes. Skutecznie oczyszcza zęby i masuje dziąsła. Jest jednak najtrudniejsza ze wszystkich przedstawianych tu metod. Co więcej, jeśli wykonujesz ją nieprawidłowo, możesz uszkodzić sobie dziąsła. Ułóż szczoteczkę pod kątem 45 stopni przy szyjce zęba. Część włosia powinna leżeć na dziąśle. Szczoteczka powinna być skierowana do brzegu siecznego. Przyciskając szczoteczkę do zębów, wykonuj lekkie ruchy wibrujące. Gdy wykonasz kilka ruchów, zwolnij ucisk na dziąsło. Potem powtórz czynność na innym zębie.

Przybory do mycia zębów – jak wybrać pastę, szczoteczkę i nici?

Nie tylko sposób mycia zębów, ale także przybory wykorzystywane do tego mają znaczenie dla Twego zdrowego uśmiechu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak wybrać pastę, szczoteczkę i nici do zębów.

Pasta do zębów – jaką wybrać, aby zadbać o zdrowie uzębienia?

Pasta do zębów to produkt, z którego korzystasz codziennie, dbając o higienę zębów. Korzystanie z pasty w czasie szczotkowania zębów bardzo ułatwia i przyspiesza czyszczenie płytki nazębnej. Bez użycia pasty do zębów, musiałbyś poświęcić na szczotkowanie od 6 do 8 minut. Z pastą, wystarczą trzy minuty, aby porządnie umyć zęby.

Jaki powinien być skład pasty do zębów?

Istotnym składnikiem past do zębów jest substancja ścierna i polerująca. Może być to krzemionka, sole glinu, czy węglan wapnia. Te związki mechanicznie usuwają osad z zębów. Co więcej, w składzie większości past znajdują się związki sodu lub związki betainy. To tego typu substancje powodują, że pasta do zębów spienia się, dzięki czemu możliwe jest wstępne zmiękczenie płytki nazębnej. Co więcej, dzięki pianie pasta zwiększa swoją objętość i dociera w miejsca, w które nie może dotrzeć szczoteczka.

Jakie substancje powinna mieć pasta do zębów?

 • krzemionkę, sole glinu, węglan wapnia, wodorotlenek magnezu, wodorotlenek wapnia, hydroksyapatyt lub inną nieszkodliwą substancję ścierną i polerującą;
 • mirystoilosarkozynian sodu, betaina kokamidopropylowa, steareth-30 lub inna substancja spieniająca;
 • substancję hamującą mineralizację płytki nazębnej;
 • substancje trzymającą właściwą konsystencje pasty – hydroksyethylo celulozę, gumę celulozową/ksantanową, alginiany sorbitol lub agar.
 • biguanid polyaminopropylu, octan tokoferolu lub inny nieszkodliwy środek konserwujący

Przed wyborem pasty do zębów, skonsultuj wpływ na zdrowie powyższych substancji ze stomatologiem lub innym lekarzem.

Pasta z fluorem, czy bez?

Fluor to pierwiastek, który sam w sobie nie jest szkodliwy, chyba, że będziemy przyjmować go w nadmiernych ilościach. Występuje on w wielu produktach, a nawet w wodzie przeznaczonej do picia. Pierwiastek ten znalazł także zastosowanie w produkcji past do zębów. Wszystko, dzięki pozytywnemu wpływowi fluoru na szkliwo zębów. Fluor uodparnia je przede wszystkim na kwaśne środowisko jamy ustnej.

Co to jest fluoroza?

Jak wszystko, fluor także można przedawkować. Właśnie wtedy, możliwe jest pojawienie się tzw. fluorozy. Objawia się przebarwieniami na zębach w kolorze brązowym i odkładaniu się fluoru w kościach i ścięgnach, co zwiększa ich ruchomość. Jeśli nie możesz spożywać fluoru, stosuj pasty bez fluoru, które są powszechnie stosowane na rynku.

Jakich past do zębów należy unikać?

Unikaj past do zębów, które zawierają składniki takie jak:

 • SLS – laurylosiarczan sodu
 • gliceryna
 • Trclosan
 • PEG-i
 • Paravbeny
 • Sodium Hydroxide
 • Hydroxypropyl Methylcellulose

Pasta do zębów DIY – czy możesz ją wykonać samodzielnie?

Pastę do zębów możesz wykonać również samodzielnie. Oto składniki na pastę DIY:

 • biała glinka;
 • gorąca woda;
 • szczypta soli morskiej;
 • olej kokosowy;
 • 10 kropel eterycznego olejku miętowego.

Sposób przygotowania pasty do zębów domowej roboty:

Glinkę i sól rozpuść w wodzie. Teraz możesz dodać resztę składników, po czym wymieszać na gładką masę. Poczekaj, aż masa delikatnie stwardnieje. Pasta do zębów DIY gotowa! Pastę trzymaj w lodówce.

Czy pasty wybielające niszczą szkliwo?

Pasty wybielające z reguły nie niszczą szkliwa, jeśli prawidłowo je stosujesz. Używaj pastę wybielającą zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj ok. 3 do 4 razy w tygodniu, a Twojemu szkliwu nic nie powinno złego się stać. Jeśli masz wątpliwości co do składu pasty do zębów lub wpływu na zdrowie danej pasty wybielającej, skonsultuj swój wybór ze stomatologiem.

Zakup szczoteczki do zębów

Są trzy podstawowe rodzaje szczoteczek do zębów: manualna, elektryczna i soniczna. Uważamy, że najlepszą szczoteczką jest szczoteczka soniczna, ale zostawiamy poniżej krótką charakterystykę każdego rodzaju szczoteczki do Twojej indywidualnej oceny.

 • Szczoteczka manualna, czyli inaczej ręczna jest napędzana siłą Twojej dłoni. Można ją otrzymać w trzech wersjach różniących się od siebie twardością włosia. Jeśli Twoje zęby są zdrowe i nie jesteś nałogowym palaczem, wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem. W zupełności wystarczy, aby poradzić sobie z płytką nazębną znajdującą się na Twoim uzębieniu. Szczoteczka twarda przeznaczona jest głównie dla kawoszy i palaczy. Dzięki twardemu włosiu szczoteczki, możliwe jest zebranie gęstego osadu znajdującego się na zębach. Miękka szczoteczka z kolei, przyda się osobom cierpiącym na bardzo wrażliwe dziąsła oraz na paradontozę. Regularnie wymieniaj szczoteczkę manualną oraz wtedy, gdy ta się zużyje. Szczoteczką manualną wykonasz tylko ok. 200 ruchów na minutę.
 • Szczoteczka soniczna – składa się z trzonu i końcówek, które możesz wymieniać. Działa w oparciu o generator, który wytwarza w główce szczoteczki wysokie częstotliwości. Sama główka szczoteczki jest podłużna, podobnie jak szczoteczka manualna. Przewagą szczoteczki sonicznej jest jednak ilość ruchów, którą wytwarza. Na minutę jest to nawet 42 tysiące ruchów. Ruchy te wykonywane są tak szybko za pomocą fal dźwiękowych, które emituje generator. Ten rodzaj szczoteczki jest bardzo skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń w przestrzeniach między zębami. Wbrew różnym mitom, szczoteczka soniczna nie niszczy szkliwa zębów.
 • Szczoteczka elektryczna –  to szczoteczka gorsza od szczoteczki sonicznej zwłaszcza pod względem liczby wykonywanych ruchów na minutę – tylko 9 tys. Jest jednak dużo skuteczniejszym typem szczoteczki niż manualna. Dzięki wymiennym końcówką, szczoteczkę elektryczną dostosujesz do wymagań Twoich zębów.
przybory do higieny zębów
Nić dentystyczna jest przydatna w myciu przestrzeni międzyzębowych

Wybór nici do zębów

Nici dentystyczne służą do dokładnego usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z obszarów między zębami oraz z powierzchni bocznych samych zębów. Korzystając ze szczoteczki i nici dentystycznych, zmniejszasz ryzyko powstawania próchnicy. Wybór odpowiedniej nici do zębów nie jest jednak zadaniem zupełnie prostym. Istnieje kilka rodzajów tego produktu, które są przeznaczone do różnych potrzeb. Oto rodzaje nici dentystycznych do zębów:

 • taśma dentystyczna – charakteryzuje się dużą elastycznością. Przy tym, jest woskowana. Sprawia to, że taśma radzi sobie świetnie z czyszczeniem zębów w ciasnych przestrzeniach i nie podrażnia przy tym dziąseł.
 • nić woskowana – będzie dla Ciebie doskonała, szczególnie wtedy, gdy Twoje przestrzenie między zębami są bardzo ciasne. Nasączona w wosku nić łatwiej prześlizguje się przez nie, dzięki czemu nie strzępi się i nie drażni Twoich dziąseł.
 • nić dentystyczna do aparatów ortodontycznych i mostów – składa się z trzech części – miękkiej gąbki, zwykłej nici i sztywnej końcówki. Dzięki wyposażeniu nici dentystycznej w gąbkę, możesz nią nitkować szerokie przestrzenie, a także elementy takie jak mosty czy zamki aparatów ortodontycznych.

stomatolog patrzy na zdjęcie zębów
Chodź na regularne wizyty do stomatologa. Jeśli wypadł Ci ząb, zgłoś się do dentysty – Implanty Wesoła.

Chodź na regularne wizyty kontrolne do stomatologa

Wybierz dobrego stomatologa i chodź na regularne wizyty kontrolne. To podstawa jeśli chcesz zachować zdrowie swoich zębów. Jeśli któryś ząb lub dziąsło Cię bolą, nie czekaj zbyt długo z umówieniem się na konsultację stomatologiczną. Warto mieć zawsze pod ręką numer do zaufanego stomatologa. Jednym z nich może być dentysta Wesoła. W wielu gabinetach stomatologicznych, wizyty kontrolne dla stałych klientów są bardzo tanie lub wręcz bezpłatne. Płacisz więc tylko wtedy, gdy dentysta wykonywał jakąś pracę – wstawiał Ci plombę, usuwał ząb lub wykonywał leczenie kanałowe.

Higiena zębów z aparatem stałym

Masz aparat stały? Pewnie zastanawiasz się, jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny. Wiele osób, które leczy zgryz ortodontycznie, ma problemy z zachowaniem prawidłowej higieny zębów.

Szczotkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

Szczotkowanie zębów, na których zamontowany jest aparat ortodontyczny, powinno odbywać się z użyciem szczoteczki o dwóch długościach włosa. Dłuższe włosie szczoteczki powinno znajdować się na jej brzegach, a włosie krótsze na środku wzdłuż jej osi. Szczotkowanie taką szczoteczką sprawi, że myte będzie zarówno szkliwo zębów, jak i czyszczone będą elementy aparatu.

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

Do nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym zawsze używaj nici z gąbką. To jedynie ona pozwala skutecznie czyścić przestrzenie międzyzębowe uzębienia, na którym zamontowany jest aparat ortodontyczny.

Płukanki dla noszących aparat ortodontyczny

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny i zależy Ci na zdrowiu swoich zębów, warto abyś zaczął stosować odpowiednie płukanki. Płukanie zębów pozwoli Ci na zadbanie o higienę uzębienia tam, gdzie Twoja szczoteczka i nić dentystyczna nie mogą dotrzeć, przez zamontowany na zębach aparat ortodontyczny. Jeśli zamierzasz kupić płukankę, pamiętaj, aby przed jej zastosowaniem przeczytać ulotkę. Mieszając płyn z wodą w złych proporcjach lub stosując płukankę za często, możesz wysuszyć zbytnio śluzówkę.

Jak sprawić, aby zęby były bielsze?

Jednym ze skutecznych sposobów na bielsze zęby jest soda oczyszczona. Aby stosować ją do wybielania uzębienia, zmieszaj sodę z pasta do zębów i zacznij szczotkowanie. Rób tak raz dziennie, płucząc jamę ustną dokładnie po tej czynności. Obserwuj efekty!

Dodaj komentarz