• Post author:

Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych elementów wyprawki noworodkowej i kolejne modele towarzyszą nam przez wiele lat. Rynek oferuje tyle różnych modeli i wzorów, że można stracić głowę. Czym należy się kierować? Jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie? Na co zwracać uwagę? 

Podstawowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie — przepisy 2022

Aktualne przepisy definiują obowiązek przewożenia dzieci w foteliku do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu, aż do osiągnięcia pełnoletności. Jeszcze niedawno dodatkowym kryterium było ukończenie 12 roku życia, jednak nowelizacja to zniosła. Prawo określa również obowiązek dopasowania fotelika bezpieczeństwa lub urządzenia podtrzymującego do wieku, wagi i wzrostu dziecka. 

Musisz też pamiętać, aby użytkować fotelik zgodnie z jego instrukcją obsługi. Fotelik musi również posiadać wymagane przepisami atesty. 

Zakazy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie — aktualne przepisy

Prawo o Ruchu Drogowym kategorycznie zakazuje przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu pasażera. Zakaz dotyczy pojazdów z uruchomioną poduszką powietrzną. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ta poduszka jest wyłączona. Wynika to z podstaw bezpieczeństwa, bowiem wybuch poduszki powietrznej w tył fotelika, może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Zabronione jest również przewożenie dzieci do 3 roku życia pojazdem nieposiadającym pasów bezpieczeństwa. Nieaktualne już przepisy dopuszczały przewożenie dzieci bez fotelika w takiej sytuacji. 

mężczyzna za kierownicą
Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w samochodzie to Twój obowiązek jako kierowcy

Bezpieczny fotelik samochodowy — cechy

Aby fotelik samochodowy został dopuszczony do sprzedaży, musi spełnić szereg wymagań technicznych. W Polsce definiują to przepisy Unii Europejskiej. Musisz wiedzieć jednak, że dopuszczenie produktu do sprzedaży nie jest gwarancją bezpieczeństwa. 

Wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka, powinieneś zwrócić uwagę, czy były przeprowadzone testy zderzeniowe. Warto wiedzieć, jak fotelik faktycznie się zachowa podczas wypadku, a jednocześnie nikt przecież nie chce testować tego na swoim dziecku. 

Najbardziej znanym wyznacznikiem są testy ADAC. Uznaje się, że uzyskanie przez fotelik minimum trzech gwiazdek ADAC daje Ci gwarancję, że Twoje dziecko będzie bezpieczne. 

W przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy dodatkowym atutem będzie zaliczony test plus

Zapytaj sprzedawcę o to czy oferowane foteliki brały udział w testach zderzeniowych i jaką ocenę otrzymały. 

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Aby fotelik spełnił swoją rolę, przede wszystkim musi być dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. 

Wyróżniamy trzy podstawowe grupy fotelików: 

  • 0-9 kg lub 0-13 kg, jest to tzw. łupina, zawsze tyłem do kierunku jazdy. Dziecko może w niej podróżować do momentu osiągnięcia maksymalnej wagi lub wzrostu, zwykle jest to określone sytuacją, gdy główka dziecka zaczyna wystawać poza zagłówek fotelika. 
  • 9-18 kg lub 9-25 kg potocznie nazywany „drugim fotelikiem”, gdyż to do niego przesiada się dziecko po wyrośnięciu z łupiny. Tu rodzic staje przed wyborem czy będzie przewoził dziecko przodem, czy tyłem do kierunku jazdy (RWF). Przepisy pozwalają na obie opcje, jednak eksperci rekomendują wybór fotela RWF.
  • 15-36 kg to zwykle ostatni fotel, w jakim będzie jeździć Twoje dziecko. 

Gdy już wiesz, jaki fotel będzie pasował do Twojego dziecka, musisz się upewnić, czy będzie pasował też do Twojego samochodu. Aby fotel „działał” musi być użytkowany zgodnie z instrukcją producenta. Fotele różnią się między sobą sposobem montażu. Wybierając fotel montowany na ISOFIX, musisz wiedzieć, czy ten system jest w Twoim pojeździe. Ważne może się okazać to, jaki masz kąt nachylenia kanapy. Jeśli masz wątpliwości, to z pewnością pomoże Ci sprzedawca w dobrym sklepie.

W jakich sytuacjach dziecko może jeździć bez fotelika?

Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika lub urządzeń podtrzymujących jest dopuszczalne w kilku sytuacjach. Foteliki nie są wymagane w taksówce, specjalistycznym środku transportu sanitarnego, w pojeździe policji, straży granicznej lub straży miejskiej. 

Istnieją również wyjątki od sytuacji, gdy przewożenie dziecka w samochodzie jest konieczne w foteliku. 

Dziecko mierzące między 135 cm a 150 cm i ze względu na jego wagę i wzrost nie jest możliwe dobranie odpowiedniego fotelika ani podstawki. W tej sytuacji dziecko może jechać bez fotelika, ale musi siedzieć z tyłu i być przepięte pasami bezpieczeństwa.

Przewożenie trójki dzieci samochodem, w którym nie jest możliwe zamontowanie z tyłu trzech fotelików. Wówczas jedno z dzieci mające powyżej 3 lat może jechać bez fotelika. Warunkiem jest, aby siedziało pomiędzy dwoma fotelikami i było przypięte pasem bezpieczeństwa. 

Dziecko może jechać bez fotelika lub urządzenia podtrzymującego, kiedy rodzic lub opiekun prawny posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu do takiego przewożenia. 

Dziecko w podstawce – jaki wzrost? od jakiej wagi?

Prawo nie definiuje minimalnego wzrostu a jedynie wagę wymaganą do przewożenia dziecka w podstawce samochodowej. Przepisy mówią, że dziecko ważące 15 kg może już podróżować na podstawce, inaczej nazywanej urządzeniem podtrzymującym. 

Warto tu jednak wspomnieć, że urządzenie podtrzymujące, jest gorszą alternatywą dla fotelika samochodowego. 

Dziecko na przednim siedzeniu – od jakiego wzrostu?

Przewożenie dziecka samochodem na przednim siedzeniu jest możliwe, gdy ma powyżej 150 cm wzrostu lub 135 cm, ale siedzi w foteliku lub na podkładce. Małe dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy, może jechać na przednim fotelu po wyłączeniu poduszki powietrznej. Również z przodu może jechać niższe dziecko, jeśli z tyłu wszystkie miejsca zajmują młodsze dzieci. 

Dodaj komentarz