• Post author:

Jesteś niezadowolony ze swojej pracy? Może czasem myślisz o tym, jakby to było, gdybyś pracował w innym zawodzie? Przebranżowienie jest możliwe w każdym wieku. Dowiedz się, jak zmienić zawód po 30-stce!

Czy warto zmienić zawód po 30-stce?

Czasy, w których przez całe życie wykonuje się jedną pracę bezpowrotnie minęły. Tak pracowali nasi rodzice i nasi dziadkowie. My – współcześni 30-latkowie – nie musimy tak żyć! Jeśli znudziła Cię Twoja obecna praca lub po prostu czujesz się wiecznie zmęczony i wypalony, to zmiana zawodu może okazać się dla Ciebie wybawieniem. W niektórych przypadkach, zmiana zawodu po 30-stce może być szczególnie trudna i wymagać od Ciebie dużej determinacji. Nie załamuj się jednak i zbierz wszystkie możliwe siły, aby to zrobić. Pamiętaj, że w swojej pracy spędzasz dużą część swojego życia, a masz prawo żyć szczęśliwie i być spełniony!

Przebranżowienie może być koniecznością!

Instytucje – Pearson, Nesta oraz Oxford Martin School – stworzyły ciekawy raport „Umiejętności 2030”. Według niego: tylko dziesięć na sto osób wykonuje zawody, na które zapotrzebowanie będzie rosło; z kolei aż 7 na 10 osób wykonuje zawód, który będzie istniał ale sposób wykonywania go znacząco się zmieni, natomiast 2 na 10 osób wykonuje pracę, którą w przyszłości zastąpią algorytmy, komputery lub roboty (źródło: Na jaki dobrze płatny zawód można się przebranżowić, Klaudia Jarych)

Kiedy warto przemyśleć zmianę zawodu po 30-stce?

Oto ważne oznaki, które powinny skłonić Cię do zmiany zawodu po 30-stce.

 • Nieustanne odczuwanie zmęczenia i wypalenia
 • Wynagrodzenie nie jest współmierne z odczuwaną pustką
 • Nie lubisz opowiadać o swojej pracy
 • Zazdrościsz znajomym, którzy pracują inaczej
 • Praca nie daje Ci żadnej satysfakcji
 • Nie lubisz poniedziałków i wyczekujesz weekendu
Zmiana zawodu po 30-stce
Zmiana zawodu po 30-stce jest możliwe

Najczęstsze powody przebranżowienia się i zmiany zawodu

Są różne powody, dla których 30-latkowie chcą zmienić zawód. Czasem jest to po prostu nieradzenie sobie ze stresem, a czasem brak pasji. Według badań, 40% pracowników zastanawia się nad zmianą swojej profesji.

Z kolei, powody dla których Polacy najczęściej zmieniają zawody to (żródło: „Zmiana zawodu czy specjalizacji to długotrwały i niełatwy proces”, Anna Cieślak – Wróblewska):

 • niesatysfakcjonujące wynagrodzenie;
 • znudzenie obecną pracą;
 • chęć sprawdzenia się w nowych obszarach;
 • pogorszenie się koniunktury w branży z powodu pandemii.

Innymi powodami przebranżowienia są (źródło: „Zmiana zawodu i przebranżowienie się – od czego zacząć?”, Zintegrowany system kwalifikacji):

 • brak możliwości rozwoju;
 • zestresowanie;
 • chęć otwarcia/rozwinięcia własnego biznesu;
 • chęć dokonania życiowej zmiany.

Jak się przebranżowić? Krok po kroku

 1. Po pierwsze, nie rób nic pochopnie, a przede wszystkim – nie rzucaj dotychczasowej pracy od razu. Zupełnie inaczej podejdziesz do procesu zmiany zawodu, gdy Twoja sytuacja finansowa będzie stabilna; a zupełnie inaczej – gdy będziesz mieć nóż na gardle. Przebranżawianie się wymaga czasu. Musisz go sobie zapewnić!
 2. Spójrz w tylne lusterko swojej kariery zawodowej i zastanów się, które jej momenty były dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące. To ćwiczenie szczególnie istotne, gdy wiesz, że obecny zawód nie jest dla Ciebie, ale wciąż nie masz pojęcia, w którą stronę masz pchnąć swój rozwój.
 3. Sprawdź, czy zawody, o których myślisz są potrzebne. Ocenisz to, sprawdzając ilość ofert pracy na interesujące Cię stanowiska na portalach z ogłoszeniami.
 4. Wejdź na portal społecznościowy dla profesjonalistów i porozmawiaj z osobami, które wykonują zawód, o którym myślisz.
 5. Już teraz nabywaj potrzebne Ci w nowej pracy kwalifikacje. Jeśli np. chcesz zostać grafikiem, ściągnij lub zakup potrzebne Ci programy i wyznaczaj sobie zadania. Jeśli w nowej pracy będzie potrzebna Ci konkretna wiedza, postaraj się ją nabyć.
Czy wiesz, że możesz zostać programistą?

Ciekawe zawody, w których dużo się zarabia

Ważną motywacją w kwestii zmiany zawodu jest nie tylko nowa, ciekawa praca, ale także wyższe zarobki. Jeśli więc interesuje Cię nie tylko większa satysfakcja z pracy, ale także pokażne wynagrodzenie, warto zainteresować się wskazanymi poniżej zawodami.

 1. Organizational Change Manager – zajmuje się wdrażaniem rozwiązań technologicznych i adaptacją zmian w organizacjach
 2. Programista – ta pozycja wśród najlepiej płatnych zawodów nie może dziwić. Wzrasta zapotrzebowanie na nowe aplikacje, systemy zarządzania, programy. Wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistów IT. Mogą Cię więc zainteresować szkolenia IT, których przejście może być pierwszym krokiem do nowej pracy.
 3. Project manager – z racji dużym zainteresowaniem usługami IT, zwiększa się także ilość zespołów programistów, którym trzeba zarządzać w ramach konkretnych projektów. Tym się właśnie zajmują project managerowie. W nowej pracy możesz potrzebować nowego ubioru. Tu znajdziesz zegarki do pracy.
 4. Zawody związane z e-commerce – podczas lockdownu ludzie przyzwyczaili się do robienia zakupów przez Internet. To się już raczej nie zmieni, a budżety wydawane przez marki na obecność w e-commerce będą rosły. Będzie także rosło zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży – np. na specjalistów ds. SEO w sklepie internetowym.
 5. Zawody związane z opieką nad osobami starszymi – dane demograficzne pokazują, że liczba osób „starszych” będzie rosła w stosunku do liczby osób młodych. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na osoby wyspecjalizowane w opiece nad osobami starszymi.
Alpinista – dobrze płatny zawód, gdzie liczą się siły fizyczne

Dobrze płatne zawody fizyczne

Oto dobrze płatne zawody fizyczne (źródło: Najlepiej płatne zawody w Polsce, CiekaweCV)

 • właściciel firmy alpinistycznej – średnio 15 500 zł brutto miesięcznie
 • majster budowy – średnio 6200 zł brutto miesięcznie
 • cieśla szalunkowy – średnio 5700 zł brutto miesięcznie
 • zbrojarz – ok. 5100 zł brutto miesięcznie
 • operator koparko-ładowarki – średnio 5100 zł brutto miesięcznie

Jak zostać programistą?

Na początku, wypełnij jeden z dostępnych za darmo w Internecie testów predyspozycji, który sprawdzi, czy IT to branża dla Ciebie. W drugiej kolejności, zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na udział w kursie programowania. Istnieje wiele szkół kodowania na rynku, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom ofertę. Być może będziesz mógł skorzystać z jakiegoś dofinansowania, których także nie brakuje. Pamiętaj także, że aby zostać programistą jakiego potrzebuje rynek, nie wystarczy ukończenie samego kursu. On da Ci tylko podstawy do dalszej nauki, którą będziesz kontynuować w kolejnych projektach IT. Nauka programowania to w dużej mierze intensywne szukanie wskazówek programistycznych na własną rękę – np. na forach dla programistów. Wybierając szkołę programowania, zwróć uwagę na treść umowy. Często tego typu kursu zobowiązują uczestnika do podjęcia pracy w jednej z firm właściciela szkoły programowania.

Jak zostać alpinistą?

Jeśli masz dość pracy za biurkiem, możesz zmienić zawód na taki, który zmusi Cię do aktywności fizycznej. Takim zawodem jest z pewnością alpinista przemysłowy. Aby nim zostać warto zdobyć certyfikat IRATA. To międzynarodowy system certyfikacji, który uprawni Cię do podejmowania pracy na całym świecie. Bycie alpinistą przemysłowym to nie tylko mycie okien. W tym zawodzie, oprócz umiejętności poruszania się na linach, ważny jest także „drugi” fach w ręku. Możesz np. zostać spawaczem na wysokości. Zastanów się, czy posiadasz umiejętności techniczne, które możesz wykonywać „na górze”.

Praca za granicą na Islandii

Czy warto wyjechać do pracy za granicę po 30-stce?

Jeśli marzysz o założeniu własnego biznesu może Ci być potrzebna większa ilość gotówki. Jeśli Twoja obecna praca nie daje Ci możliwości jej zarobienia, najszybciej zdobędziesz ją, wyjeżdżając do pracy za granicę. Nie bój się zrobić tego po 30-stce. Kucharz na Islandii zarabia ok 10 000 – 12 000 zł netto, pracownik przetwórstwa rybnego podobnie. Co musisz zrobić żeby zdobyć pracę na Islandii ? Napisz bezpośrednio do firmy, hotelu, miejsca, w którym chcesz pracować, a do wiadomości dołącz swoje CV po angielsku.

Dodaj komentarz