• Post author:

Nie tylko to jak długo śpimy, ale jak śpimy ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia faceta. Aby komfortowy sen był możliwy potrzebny jest wygodny i dobry dla kręgosłupa materac. Jakie rodzaje materacy można kupić w sklepach? Co jest lepsze – materac sprężynowy, czy piankowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Materac wpływa na Twój komfort snu

Porównanie materaca sprężynowego i piankowego

Materac sprężynowy i materac piankowy to bardzo popularne rodzaje materacy. Wiele osób zastanawia się, który z nich będzie dla nich najodpowiedniejszy. Przedstawiamy porównanie obu rodzajów materacy.

Materac sprężynowy – kluczowe cechy

Materace sprężynowe charakteryzują się solidnym podparciem. Jeśli nie chcesz czuć, że zapadasz się w łóżku, wypróbuj ten ich rodzaj. To idealny materac np. dla seniorów, którzy nie chcą mieć problemów z obracaniem się i zmienianiem pozycji na łóżku. Materac sprężynowy daje Ci także poczucie sprężystości, zachowuje uczucie przyjemnego chłodu i dobrze oddycha.

Materac sprężynowy kieszeniowy

Ten typ materacy występuje także w unowocześnionej wersji – tzw. materacy kieszeniowych. Ich budowa polega na tym, że sprężyny umieszczone są w osobnych kieszeniach flizelinowych. Te kieszenie są następnie klejone razem ze sobą. Dzięki temu, sprężyny są od siebie oddzielone i reagują indywidualnie na nacisk ciała. Gdy przemieszczasz się na takim materacu, nie zapada się on na całej jego powierzchni. Kieszenie tłumią także pracę sprężyn, dzięki czemu łóżko nie skrzypi. Materace sprężynowe są z reguły dwustronne. Pamiętaj więc o tym, żeby obracać swój materac co jakiś czas.

Materac sprężynowy bonellowy

W tego typu materacach sprężyny są połączone ze sobą. Dzięki temu, materac staje się odporny na duże obciążenia. Są przeznaczone głównie dla osób o dużej wadze.

Materac piankowy – kluczowe cechy

Materace piankowe cieszą się mniejszą popularnością niż materace sprężynowe. Mają jednak wiele zalet. Kluczową cechą materacy piankowych jest ich odporność na odkształcenia. Co więcej, wyróżniają się porowata strukturą, która ma pozytywny wpływ na pracę układu krążenia w czasie Twojego snu. Materace piankowe dzielą się na dwa główne rodzaje: materace wykonane z pianki poliuteranowej i na materace z pianki lateksowej. Ten pierwszy rodzaj materacy (pianka poliuteranowa) charakteryzuje się dużą termoelastycznością, albo wysokoelastycznością.

Wysokoelastyczne materace z pianki poliuteranowej

Materace wysokoelastyczne z poliuteranu mają mniej jednorodną strukturę w jego wnętrzu. To pozytywnie wpływa na lepsze podtrzymywanie ciała podczas snu i podczas jego obracania się.

Termoelastyczne materace z pianki poliuteranowej

Materace termoelastyczne z poliuteranu wykonane są tak, aby ich twardość zmieniała się pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Materac w miejscu, w którym będziesz na nim leżał, będzie stawał się bardziej miękki i będzie lepiej dostosowywał się do kształtu Twojego ciała.

Materac lateksowy – kluczowe cechy

Jak sama nazwa wskazuje, materace lateksowe wykonane są z lateksu. To właśnie ten materiał nadaje im twardość i sprężystość. Materace lateksowe są całkowicie odporne na odkształcenia. Lateks wewnątrz takiego materaca posiada system kanalików, który dodatkowo poprawia nie tylko wentylację, ale także i sprężystość. Materace lateksowe są dobre dla osób, które mają skłonność do alergii.

Każdy rodzaj materaców ma swoje kluczowe cechy, które wpływają na Twój sen. Warto porównać ich zalety!

Tabela porównawcza materaca sprężynowego i materaca piankowego

Zalety materaca sprężynowego kieszeniowegoZalety materaca piankowego
dostępne z różnymi matami i piankami nawierzchniowymiwysoka przepuszczalność powietrza
rozkład obciążenia, dzięki czemu materac nie zapada się, gdy np. wstajeszrównomierne podparcie dla całego ciała
dobre dla osób cięższychwysoka higieniczność
idealne dopasowania do ciałaantyalergiczność
różne poziomy twardości do wyboruróżne poziomy twardości do wyboru
Porównanie zalet materaca kieszeniowego i zalet materaca piankowego

Który materac jest lepszy – sprężynowy, czy piankowy?

Odpowiedź na pytanie, który materac jest lepszy – sprężynowy, czy piankowy, brzmi to zależy. Jeśli szukasz materaca, który jest przede wszystkim bardzo sprężysty, wybierz materac sprężynowy (kieszeniowy). Jeśli od maksymalnej sprężystości, wolisz aby materac bardzo dobrze dopasowywał się do Twojego ciała i był w 100% wygodny, wybierz materac piankowy.

Popularne technologie występujące w materacach

  • Technologia SAT – w materacu znajdują się mikrokapsułki, które pod wpływem ciężaru uwalniają powietrze. Ta technologia wpływa na lepsze dostosowywanie się materaca piankowego do ciała.
  • Technologia EvoPoreHRC – pianka w materacu z tą technologią jest odporna na niszczenie i deformację. Szczególnie dobrze radzi sobie ona z wilgocią, powodowaną przez pocenie się ciała podczas snu. Dzięki tej technologii wnętrze materaca jest odporne także na utlenianie, temperaturę i ciężar ludzkiego ciała. Materac wyposażony w tę technologię nie traci sprężystości i elastyczności. .
  • Pianka AventO2 – to pianka, która jest spieniania i stabilizowana olejkami roślinnymi. Główną rolę odgrywa olejek lawendowy, który daje materacowi przyjemny zapach i pozytywnie wpływa na sen. Materac wyposażony w tą technologię jest bardzo przewiewny.
  • Pianka Neroli – to pianka wysokoelastyczna, która ma dużą gęstość. Co więcej, w jej wnętrzu znajdują się olejki eteryczne z kwiatów pomarańczy Neroli, które uwalnia temperatura ludzkiego ciała. One z kolei, mają dobry wpływ na kondycję skóry.
  • Lateks Talalay – to rodzaj lateksu, który produkowany jest poprzez wymieszane mleczka kauczukowego i innych składników razem z powietrzem. Proces ten odbywa się, dzięki użyciu specjalnego sprzętu. Dzięki kolejnym etapom produkcji, komórki tworzące materac są okrągłe, a pomiędzy nimi powstają korytarze. Dzięki temu materace z latekstu talalay mają otwartą strukturę, co przyczynia się do odpowiedniej cyrkulacji powietrza w ich wnętrzu. Gdy przyłożysz twarz do materaca, okaże się, że możesz nadal w miarę swobodnie oddychać. Co więcej, materac z lateksem talalay dobrze wchłania wilgoć, a także jest przewiewny. To z kolei, powoduje, że wnętrze materaca ogranicza prawodpodobieństwo roztoczy do minimum.
  • Technologia Octaspring – to technologia, która wyposaża materac w piankowe sprężyny podobne do plastra miodu. Sprężyny posiadają osiem kątów i poruszają się we wszystkich kierunkach. To przekłada się na lepsze podparcie i świetną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca.
  • Pianka Fusion – to pianka hybrydowa, którą charakteryzuje wysoka elastyczność. Zbudowana jest tak, by zapewnić użytkownikom materaca 7 stref twardości.
  • Technologia PCM – materace z tą technologią zawierają materiał tzw. przemiany fazowej. Jest on wstanie zarówno absorbować, akumulować, a uwalniać energię cieplną, w zakresie temperatury swojej przemiany fazowej. Innymi słowy, materac z technologią PCM potrafi odebrać ciepło od ludzkiego ciała i gromadzić go w swojej strukturze. Kiedy materac ulegnie ochłodzeniu, zakumulowane ciepło we wnętrzu materiału jest oddawane.

Jaki stelaż będzie najlepszy do materaca?

Zarówno do materaca sprężynowego, jak i piankowego potrzebny jest odpowiedni stelaż.

Stelaż do materaca sprężynowego

Materac sprężynowy powinien być umieszczony na stelażu na sztywnej ramię wykonanej z drewna z gęsto ułożonymi szczeblami. Czym większa liczba sprężyn, tym więcej punktów podparcia i większa wytrzymałość materaca.

Stelaż do materaca piankowego

Najlepszy dla materaca piankowego jest stelaż z drewna bukowego. Dzięki miękkości buku, mamy gwarancję, że materac nie odkształci się.

Przeczytaj także artykuł o tym, który odkurzacz jest lepszy – workowy, czy bezworkowy.

Dodaj komentarz