• Post author:

Ostatnio, coraz głośniej jest o ludziach związanych z dawną mafią pruszkowską. Powodem są m.in. filmy takie jak: „Jak zostałem gangsterem”, „Jak pokochałem gangstera” oraz współpraca Marcina Najmana z Andrzejem Zielińskim ps. „Słowik” przy organizacji gal MMA VIP. Andrzej Zieliński to były gangster mafii pruszkowskiej. Według wielu źródeł, mógł być zamieszany m.in. w zabójstwo komendanta głównego Policji Marka Papały. Został skazany na 20 lat więzienia. Niedawno wyszedł na wolność.

Czy Andrzej Zieliński ps. Słowik to tak naprawdę Andrzej Banasiak?

Andrzej Zieliński to tak naprawdę Andrzej Banasiak. Przyjął nazwisko Zieliński, gdy poznał Monikę Zielińską – swoją obecnie byłą już żonę – nazywaną w prasie „Królową mafii”.

Andrzej Zieliński – historia gangstera Słowika

Andrzej Zieliński urodził się w 1960 r. w Stargardzie. Kiedy tylko skończył 18 lat, dokonał kradzieży, za którą został skazany na półtora roku więzienia. Gdy odbył karę wyszedł na wolność, którą nie nacieszył się zbyt długo. 2 miesiące później został ponownie skazany za inne włamania i kradzieże. Po nieudanej próbie ucieczki z więzienia, przybrał pseudonim „Słowik”. Ten pseudonim przylgnął do niego na stałe, gdy działał w mafii pruszkowskiej.

Słowik w mafii pruszkowskiej

Kiedy Słowik wyszedł na wolność, rozpoczął współpracę z mafią pruszkowską. W krótkim czasie, wspiął się wysoko po szczeblach mafijnej struktury i w końcu został jednym z jej przywódców. To właśnie w tym czasie poznał swoją przyszłą żonę – Monikę. Podczas swojej działalności w mafii wielokrotnie trafiał do więzienia. Sprzyjało mu jednak „:szczęście” i nigdy nie dostawał długich wyroków. W 1993 roku ułaskawił go sam prezydent – Lech Wałęsa. Wiele źródeł podaje, że stało się tak dzięki przekupieniu ówczesnych doradców Prezydenta. Niedługo po tym zdarzeniu, Andrzej Zieliński trafił na celownik wszystkich agencji do ścigania kryminalistów – i to nie tylko w Polsce. Wystawiono za nim międzynarodowy list gończy.

Zeznania „Masy” i upadek mafii pruszkowskiej

Zeznania „Masy” – byłego szefa mafii pruszkowskiej i koronnego świadka prokuratury – obciążyły wielu członków mafii pruszkowskiej, w tym Andrzeja Zielińskiego ps. Słowik. Na ich podstawie oskarżono Słowika o kierowanie zbrojną grupą przestępczą oraz do nakłaniania do zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały. Andrzeja Zielińskiego oskarżono również o udział w przemycie narkotyków. Choć część zarzutów umorzono, gangstera skazano na więzienie ( odbył karę w latach 2004 – 2013).

Wyjście na wolność Słowika

Gdy Słowik wyszedł z więzienia, założył legalnie działającą firmę i wydał książkę. Okres jego „uczciwości” nie potrwał długo. Z kolegami z upadłej mafii – Wańką i Parasolem – założył biznes, który miał na celu wyłudzenie podatku VAT. W 2017 r. , Zieliński został skazany za wyłudzenia, rozboje i napady. Odsiedział wyrok i pod koniec 2021 r. wyszedł na wolność.

Co Andrzej Zieliński ps. Słowik ma wspólnego z Najmanem?

Niedługo po wyjściu na wolność, były gangster Andrzej Zieliński ps. „Słowik”, dostał propozycję bycia twarzą organizacji MMA VIP Marcina Najmana.

Andrzej Zieliński zostaje „Bossem gali VIP MMA”, której twarzą jest m.in. Marcin Najman.

Dlaczego Krzysztof Stanowski krytykuje galę VIP MMA Najmana i Burmistrza Wielunia?

Na byłego pięściarza i obecnego szefa organizacji MMA VIP spadła za to fala krytyki, między innymi z ust gospodarza Kanału Sportowego Krzysztofa Stanowskiego.

Krytyka Krzysztofa Stanowskiego pod adresem Marcina Najmana

Na nagraniu słychać, jak Krzysztof Stanowski krytykuje Marcina Najmana za uczestniczenie w gloryfikacji byłych gangsterów mafii Pruszkowskiej. Skrytykował także partnerów gali MMA VIP i zakwestionował sensowność sponsoringu organizacji Najmana przez firmy. Krzysztof Stanowski mówi: „Firmy muszą wiedzieć, że to jest obciach. Słyszałem, że Kielce chcą wymówić umowę na halę. Zachęcam do tego. Nie róbmy takich gal w Polsce. Nie w obiektach zbudowanych za państwowe pieniądze. Przecież my się na te obiekty zrzucaliśmy w podatkach.” Dodał także: „Jeśli w jakiejkolwiek hali w Polsce odbędzie się gala z udziałem byłego bosa Pruszkowa, to będzie hańba dla gminy, dla miasta, dla mieszkańców. To powinna być natychmiastowa dymisja osób odpowiedzialnych za coś takiego.

Dodaj komentarz