• Post author:

Armia Federacji Rosyjskiej na rozkaz Władimira Putina zaatakowała Ukrainę – niepodległe państwo. Wiele ludzi zadaje sobie pytanie, kim jest człowiek, który wydał rozkaz skazujący tak dużą liczbę Ukraińców na pewną śmierć. W tym artykule, odpowiadamy na pytanie, kim jest Władimir Putin i jakie były początki jego kariery politycznej.

Władimir Putin – oto kim jest w telegraficznym skrócie

Władimir Putin jest Prezydentem Federacji Rosyjskiej. Pierwszy raz na Prezydenta Rosji został wybrany w 2000 i 2004 roku. Gdy ukończył II kandencję swojej prezydentury, objął stanowisko premiera Rosji w roku 2008 – 2012. Podczas pełnienia obowiązków premiera kraju, korzystał z doświadczenia zdobytego w latach 1999 i 2000, kiedy również pełnił tę samą funkcję. W wyborach prezydenckich 2012 i 2018 znowu został wybrany na prezydenta. Co więcej, podczas swojej kariery politycznej był też pracownikiem administracji Borysa Jelcyna, a także był szefem FSB.

Kiedy urodził się Władimir Putin?

Władimir Putin urodził się 7 października w 1952 roku. Miejscem urodzenia Putina jest ówczesny Leningrad (obecnie, Petersburg).

Skąd pochodzi Władimir Putin?

Władimir Putin pochodzi z rodziny należącej do tzw. lumpenproletariatu, mieszkającej w ówczesnym Leningradzie. Lumpenproletariat to warstwa społeczeństwa, która znajduje się na marginesie społecznym w społeczeństwie kapitalistycznym. Był synem Marii Iwanowny i Władimira Spirydowicza Putina. Według historyków, Putin jako mały chłopczyk przynosił posiłki Rasputinowi. Miał też doświadczenie jako kucharz Lenina i szef kuchni w pewnej willi dyktatora Józefa Stalina. Istnieje też inna wersja historii Putina. Wiera Putina, która podawała się za biologiczną matkę przyszłego prezydenta Rosji, twierdzi, że Władimir urodził się w 1950 roku, jako nieślubny syn. Według jej słów, do czasu, gdy Putin ukończył 10 lat, jako mały chłopczyk mieszkał w Gruzji.

Jakie Władimir Putin – prezydent Rosji – ma wykształcenie?

Władimir Putin jest z wykształcenia prawnikiem. Tytuł ten zdobył w 1975. Ukończył wtedy studia prawnicze na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie.

Przed objęciem stanowiska prezydenta, Władimir Putin był agentem KGB i szefem FSB

Jak Władmir Putin stał się agentem KGB?

Gdy Władimir Putin był studentem, wstąpił do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Jeszcze zanim dostał się na Uniwersytet, udał się do siedziby KGB i zgłosił chęć bycia agentem służby. Agenci KGB zainteresowali się młodym Władimirem. Na skutek tego, w 1984 roku przyszły Prezydent Rosji został „uczniem” szkoły szpiegowskiej w Moskwie. Gdy ukończył studia, w 1976 roku, Putin zaczął pracę, jako oficer wywiadu zagranicznego KGB. Jego czynna służba trwała do 1990 roku.

Początki kariery politycznej Władimira Putina

Po zakończeniu kariery agenta KGB, Putin został prorektorem na Uniwersytecie w Lennigradzie. Był też doradcą mera Lenningradu – Anatolija Aleksandrowicza Sobczaka. W 1998 roku został szefem FSB – służby, będącej następczynią KGB. Gdy Sobczak przegrał wybory, Putin przyjął propozycję pracy od zwycięzcy wyborów Borysa Jelcyna. W 1999 roku, Jelcyn powołał Putina na stanowisko premiera. Gdy był Premierem, zasłynął w Rosji skuteczną interwencją w Czeczenii w 1999 roku. Gdy Jelcyn zrezygnował ze stanowiska prezydenta Rosji, mianował Władimira swoim następcą. Poparcie społeczeństwa rosyjskiego dla Putina potwierdziły wybory w 2000 roku.

Władimir Putin – Prezydentura w Federacji Rosyjskiej

Władimir Putin, po objęciu stanowiska Prezydenta Federacji Rosyjskiej, starał się ograniczyć władzę tzw. oligarchów, czyli największych biznesmenów w Rosji oraz największe firmy medialne. Jego działania zmierzały również do usprawnienia administracji w Rosji. Podejmował też różne przedsięwzięcia, aby poprawić stan rosyjskiej gospodarki. Naród rosyjski pozytywnie ocenił 4 lata prezydentury Putina. Właśnie dlatego, w 2004 roku ponownie wygrał wybory i uzyskał reelekcję. Gdy Putin ukończył drugą agencję, mianował na swojego następcę Miedwiediewa. Miedwiediew rządził przez 4 lata i według ekspertów był pionkiem w rękach Putina. Władimir został prezydentem ponownie w 2021 roku, a Miedwiediew objął stanowisko premiera. Po wygranych wyborach w 2018 roku, Putin objął stanowisko prezydenta i pełni tą funkcję do dzisiaj.

Ważne wydarzenia podczas prezydentury Putina:

  • Sprzeciw Putina wobec inwazji USA na Irak w 2003 roku.
  • Inicjatywa budowy Gazociągu Północnego na Morzu Bałtyckim na podstawie porozumienia z Niemcami 2005 roku.
  • Poparcie Rosji, Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich w Ukrainie w 2004 roku. W wyniku tzw. pomarańczowej rewolucji. zorganizowanej przez dużą część Ukraińców, prezydentem Ukrainy został prodemokratyczny Wiktor Juszczenko.
  • Sprzeciw Putina wobec budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach w 2007 roku.
  • W 2007 roku, przyznanie Rosji organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.
  • Putin objął funkcję szefa specjalnej komisji rządowej do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.
  • Wyniki referendum w sprawie statusu politycznego Krymu z 18 marca 2014 roku. Na jego mocy podpisano traktat o przyjęciu Sewastopola i półwyspu Krymskiego w skład Federacji Rosyjskiej.
  • Porozumienie trójstronne z 2015 roku między Putinem, a prezydentem Ukrainy Poroszenki i Angelą Merkel w sprawie wycofanie przez obie strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia.
  • Rosja uznała Donbas i Ługańsk za obszary wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej w 2022 roku.
  • Rosja dokonała inwazji na Ukrainę w 2022 roku i złamała porozumienie budapesztańskie z 1994 roku. Wojna trwa.

Kto był Prezydentem Rosji przed Władimirem Putinem?

Zanim Władimir Putin został prezydentem Federacji Rosyjskiej, Prezydentem Rosji był Borys Jelcyn.

Czy Władimir Putin jest ciężko chory?

Informacje o tym, że Władimir Putin jest ciężko chory to jedynie medialne domysły. Ich podstawą jest dziwny chód Władimira Putina z „jedną sztywną ręką” znajdującą się zawsze przy ciele. Może to wskazywać na kłopoty z układem nerwowym, układem krążenia lub przebytym wylewem. Może to wskazywać także na ukrywaną chorobę Parkinsona. Żadne z tych domysłów nie zostały potwierdzone, ani przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej, ani przez jego administrację.

Majątek Władimira Putina

Oficjalnie, Władimir Putin zarabia 9 mln rubli rocznie. Przekładając to na polską walutę równa się to 466 tys. zł. Według deklarowanego przez Prezydenta Rosji majątku, Putin posiada działkę za Petersburgiem, 77 metrowe mieszkanie z garażem i terenową ładę niwę. Według nieoficjalnych szacunków, Władimir Putin może dysponować majątkiem wartym 200 mld dolarów.

Przeczytaj także artykuł o tym, jak możesz wesprzeć Ukrainę w czasie wojny z Rosją.

Dodaj komentarz