• Post author:

Czy jako facet po trzydziestce powinieneś słuchać starego bluesa? Okazuje się, że to muzyka ponadczasowa, która nigdy nie traci na wartości. Moda na bluesa co chwilę wraca, dlatego nie musisz martwić się aktualnymi trendami. Które płyty powinieneś kupić w pierwszej kolejności? Przed Tobą lista najlepszych artystów bluesa, którzy już na zawsze odmienili historię tego gatunku. 

stara fotografia, na której jest muddy waters.
Muddy Waters, Jean-Luc Ourlin, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Muddy Waters

Zastanawiasz się, który muzyk bluesowy jest powszechnie uważany za najlepszego w historii? Niejedna osoba wskaże Ci na Muddy’ego Watersa. Amerykański artysta z Missisipi już na zawsze zmienił historię tego gatunku. Wyspecjalizował się zwłaszcza w bluesie chicagowskim oraz odmianie z rodzinnego miasta. Delta Blues wziął swoją nazwę od ujścia rzeki Missisipi, która wpłynęła m.in. na muzykę country. To właśnie Muddy Waters mocno spopularyzował ten gatunek w całych Stanach Zjednoczonych.

Czy jako facet po trzydziestce znajdziesz w tej muzyce dla siebie? Charakterystyczny styl wokalny i dużo emocji w głosie Watersa gwarantują niezapomniane przeżycia. Powinieneś zainteresować się takimi albumami jak „Electric  Mud” albo „Folk Singer”. Artysta mocno wpłynął na wiele później powstałych gatunków, takich jak klasyczny rock, R&B albo folk. Możesz błysnąć w towarzystwie wiedzą, że ulubiony zespół znajomego w jakimś stopniu zapewne inspirował się muzyką Watersa. 

nina simone
Nina Simone, źródło: Ron Kroon / Anefo Restored by Bammesk, CC0, via Wikimedia Commons

Nina Simone

Jeśli w bluesie bardziej cenisz kobiece wokale to powinieneś skupić się na Ninie Simone. Artystka słynęła nie tylko z wybitnych płyt, ale również ciętego charakteru i charyzmy scenicznej. Była znana ze świetnej gry na fortepianie, dlatego jest to świetna opcja na start, jeśli lubisz sporo klawiszy w muzyce. W swoich piosenkach mocno poruszała tematykę nierówności społecznych i rasizmu. Takie płyty jak „Little Girl Blue” albo „Pastel Blues” zapewnią Ci masę niezapomnianych przeżyć, gdzie dynamiczne piosenki przeplatają się ze wzruszającymi tekstami Simone. Nikogo nie dziwi, że artysta zrobiła karierę również w Europie, gdzie wystąpiła na największych festiwalach. Trafiła również do słynnego „Rock and Roll Hall of Fame”. 

gary moore
Gary Moore, źródło: Tibban99, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Gary Moore

Muzyką Gary’ego Moore’a powinieneś zainteresować się, jeśli w muzyce szczególnie kochasz gitarę. Artysta uznawany jest za wirtuoza swojego instrumentu. Nie boi się tworzyć długich i rozbudowanych solówek, co popchnęło go nawet do muzyki metalowej. Jeśli jesteś fanem łączenia bluesa z mocniejszymi brzmieniami – Gary Moore może być idealnym artystą dla Ciebie. W pierwszej kolejności możesz postawić na album „Still Got the Blues”. Gary Moore znany jest również z członkostwa w słynnym zespole Skid Row. Miał także epizod w znanym blues-rockowym Thin Lizzy. 

louis armstrong
Louis Armstrong, źródło: World-Telegram staff photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Louis Armstrong

Na pewno słyszałeś choć raz w życiu piosenkę „What a Wonderful World”. Okazuje się, że słynny Louis Armstrong ma na koncie więcej wybitnych utworów bluesowych oraz albumów, którymi powinieneś się zainteresować. Urodzony w Nowym Jorku trębacz był znany z charakterystycznego stylu grania, gdzie wprowadził nowy rodzaj śpiewu – scat. Zainspirowany muzyką jazzową już na zawsze zmienił gatunek, gdzie umiał połączyć dwa odmienne w tamtych czasach gatunki. W przypadku, jeśli lubisz zarówno blues, jak i klasyczny jazz – powinienś zacząć od Louisa Armstronga. 

eric clapton
Eric Clapton, Raph_PH, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Eric Clapton

Jeśli jesteś fanem klasycznego rocka to na pewno słyszałeś o Ericu Claptonie. Członek słynnych zespołów Cream oraz Blind Faith dał się poznać również z kariery solowej. Na pewno miałeś do czynienia z takimi piosenkami jak „Layla” albo „Wonderful Tonight”. Kojarzy je każdy facet, niezależnie czy skończył 30 albo 60 lat. Charakterystyczny bluesowy styl grania na gitarze Claptona mocno wpłynął na całą muzykę rockową. To także jeden z nielicznych artystów tego zestawienia o białym kolorze skóry oraz z Wielkiej Brytanii. Powinieneś poznać jego muzykę, jeśli jesteś fanem muzyki z Wysp Brytyjskich. 

Aretha Franklin
Atlantic Records, CC0, via Wikimedia Commons

Aretha Franklin

Drugą wokalistką bluesową obok Niny Simone wartą Twojego poznania jest Aretha Franklin. Jest uważana za jedną z najlepszych wokalistek nie tylko gatunku, ale całej muzyki w ogóle. Takie piosenki jak „Respect” i „Say a Little Prayer” możesz kojarzyć nawet wówczas, jeśli nie słuchałeś jeszcze bluesa. Franklin jako jedna z pierwszych czarnoskórych piosenkarek zaczęła zdobywać szczyty list Billboardu, a także otrzymała dwie nagrody Grammy. Dostała nawet „Prezydencki Medal Wolności” od samego prezydenta George’a W. Busha. 

Howlin Wolf
Howlin Wolf, Photographer-Doug Fulton, Public domain, via Wikimedia Commons

Howlin Wolf

Howlin Wolf powinien zainteresować Cię w pierwszej kolejności, jeśli lubisz bardziej klasyczny blues w stylu chicagowskim. Muzyka artysty wyróżniała się surowym klimatem, który odznaczał początki gatunku. Wczesne nagrania spowodują, że szybko przeniesiesz się do gorących i piaszczystych rejonów Missisipi. Jego płytami do dzisiaj inspiruje się wielu bluesmanów, którzy pragną wrócić do korzeni tej muzyki. Artysta został w pełni doceniony po swojej śmierci, gdzie za życia wiele lat musiał trudnić się zarabianiem w tanich barach, knajpach i spelunkach.  

BB King
BB King, Gorupdebesanez, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

B.B King

B.B King to obok Muddy’ego Watersa być może najważniejszy artysta w historii gatunku. Jeśli chcesz poznać bluesa od podszewki to powinieneś spróbować z jego płytami z lat 50-tych. Nie przez przypadek nadano mu pseudonim „King of Blues”. Silnie wpłynął na takie odnogi gatunku jak Soul Blues albo Memphis Blues. Był jednym z ulubionych artystów samego Jimmy’ego Hendriksa albo Franka Sinatry, więc jeśli jesteś fanem – powinieneś wiedzieć kim się inspirowali. Musisz także wiedzieć, że został wyróżniony aż 15 nagrodami Grammy, co jest sporym osiągnięciem w dziedzinie bluesa. 

Sonny Boy Williamson I i II

Sonny Boy Williamson aż dwa podbił świat bluesa. Musisz wiedzieć, że obaj stawiali przede wszystkim na harmonijkę. Jeśli jesteś fanem tego instrumentu – spróbuj z muzyką obu bluesmanów. Ich muzyka należy do najstarszych w zestawieniu, o samym życiu artystów dowiedziano się dotychczas niewiele. Wiadomo było, że byli wirtuozami swoich instrumentów i podbijali rejony rzeki Missisipi. Obydwoje bez wątpienia należeli do najważniejszych muzyków początków bluesa, a wiedzą na ten temat na pewno błyśniesz wśród fanów starszej muzyki. 

Little Walter

Little Walter to jeden z tych artystów, o których świat dowiedział się zbyt późno. Nie dożył nawet 40 lat i tworzył na samym początku powstawania gatunku chicagowskiego. Specjalizował się w harmonijce diatonicznej. Możesz śmiało puścić jego muzykę w trakcie ognisk i imprez plenerowych – na pewno dopasuje się klimatycznie do wydarzenia. Został wprowadzony do Blues Hall of Fame już na samym początku jej powstania, bo już w 1980 roku. Pokazuje to jak dużą reputację posiadał pomimo stosunkowo krótkiej kariery scenicznej.  

Dodaj komentarz