• Post author:

Muzyka folkowa jest gatunkiem muzyki popularnej. Wywodzi się z muzyki ludowej, a jej barwne brzmienie wywodzące się z ich korzeni zachwyca tysiące fanów. Muzyka folkowa stała się motywem przewodnimi wielu imprez a miłośnicy muzyki folkowej spotykają się na wielu festiwalach muzyki folkowej w Polsce oraz za granicą. Festiwale te zrzeszają fanów folku, a ich głównym celem jest promocja oraz podtrzymywanie tradycji, przedstawiając ją za pomocą koncertów oraz jarmarków. Osoby, które nie miały styczności ze zwyczajami i kulturą folku mają zatem okazję poznać jej najważniejsze elementy. Jakie festiwale warto odwiedzić, aby móc w pełni poczuć folkowy klimat? Oto kilka propozycji.

59 Tydzień Kultury Beskidzkiej, źródło: https://tkb.art.pl/

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest festiwalem muzyki folkowej, który odbywa się od 1964 roku, każdego roku w sierpniu tłumnie przyciąga fanów muzyki folkowej. Festiwal muzyki folkowej organizowany jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Podczas siedmiu dni trwania festiwalu w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu odbywa się wiele koncertów zespołów polskich, a także zagranicznych, prezentują oni bogactwo ludowe z zakresu muzyki, śpiewu i tańca. Na festiwalu można poznać także różnego rodzaju zwyczaje i obrzędy. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej towarzyszą także wydarzenia takie jak Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne oraz Festiwal Folkloru Górali Polski odbywające się w Żywcu.

31 Mikołajki Folkowe, źródło: http://www.mikolajki.folk.pl/

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

Festiwal odbywający się w Lubinie każdego roku od 1991 roku jest organizowany przez środowisko Orkiestry św. Mikołaja – zespołu, który działa przy ACK „Chatka Żuka” UMCS w Lublinie. W roku 2001 do organizatorów wydarzenia dołączyło Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. Ideą tego festiwalu jest popularyzowanie kultury folkowej w sposób atrakcyjny i ciekawy dla młodego pokolenia, artyści występujący przedstawiają swoją twórczość za pomocą współczesnych środków przekazu. Oprócz koncertów festiwal muzyki folkowej oferuje wiele różnych warsztatów, spotkań z autorami oraz projekcji filmów powiązanych z kulturą ludową.

55 Ogólnopolski Festiwal Śpiewaków Ludowych, źródło: lubelskie.pl

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Festiwal postał w roku 1996, oprócz koncertów na scenie jest także rodzajem konkursu, w którym udział biorą kapele ludowe z całej Polski. Zadaniem festiwalu jest promowanie kultury ludowej oraz folkloru, a oprócz występów scenicznych z imprezą połączony jest jarmark. Festiwal Muzyki Folkowej w Kazimierzu Dolnym jest organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Światowy Przegląd Folkloru Integracje w Poznaniu

Światowy Przegląd Folkloru Integracje to międzynarodowy festiwal, którego organizatorem jest Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Festiwal odbywa się od 2001 roku i zrzesza artystów oraz uczestników z całego świata, nie odbywa się on w formie konkursu, jednak widzowie mogą głosować na ulubione występy, a wyniki głosowania są ogłaszane podczas koncertu finałowego. Festiwal wyróżnia się na tle innych tym, iż do tej pory, poza Poznaniem, odwiedził on już kilkanaście miast wielkopolskich. 

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Festiwal muzyki folkowej w Zakopanem to międzynarodowa impreza, która odbywa się co roku w sierpniu już od 40 lat. Nagrodami są złote, srebrne oraz brązowe ciupagi. Artyści występują w trzech kategoriach: taniec tradycyjny, stylizowany oraz opracowany artystycznie. Na konkurs docierają artyści z całego świata, a sam festiwal znany jest na całym świecie i uznawany jest za prestiżowy. Festiwal ten jest elementem tworzącym wyjątkowy klimat Zakopanego oraz jego styl kulturalny.

Jarmark Jagielloński 2021, źródło: www.stayhappening.com

Jarmark Jagielloński

Program Jarmarku Jagiellońskiego skupia się na kulturze ludowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, odbywa on się w Lublinie od 2007 roku. Podczas wydarzenia przedstawiane jest tradycyjne rzemiosło oraz sztuka ludowa, a koncerty muzyczne odbywają się na dużych scenach. Koncertom towarzyszą potańcówki oraz dawne zabawy i gry. Podczas festiwalu istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach, pokazach kinowych, a także spotkaniach z wykonawcami.

Wesele Kurpiowskie

Festiwal ten jest imprezą odbywającą się niezmiennie od 1994 roku we wsi Kadzidło. Podczas trwania festiwalu w sposób teatralny rekonstruowany jest obrzęd zaślubin. W rekonstrukcji biorą udział tłumnie przybyli goście, a podczas jej trwania rozstawiany jest jarmark. Co roku poszukiwane są osoby chętne, aby wziąć ślub, jeżeli nie uda się znaleźć prawdziwej pary narzeczonych wtedy w tę rolę wcielają się członkowie lokalnego zespołu „Kurpianka – Cepelia”.

Suwalski Jarmark Folkloru 2021

Suwalski Jarmark Folkloru

Festiwal Suwalski Jarmark Folkloru trwa od 2000 roku, podczas dwudniowego programu prezentuje przybyłym miłośnikom folku występy zespołów ludowych oraz tradycyjnych, a także warsztaty rzemiosła, kiermasze rękodzieła oraz wyrobów regionalnych potraw. Głównym celem festiwalu jest promocja oraz ochrona folkloru. Podczas jarmarku pojawiają się konkursy dla śpiewaków oraz całych zespołów, które odbywają się w formie kwalifikacji do ogólnopolskich festiwali folklorystycznych.

Festiwal Kultury Kresowej

Festiwal Kultury Kresowej powstał w 1995 roku, dzięki Towarzystwu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Dotychczas festiwal odbył się 16 razy w mazurskim mieście Mrągowo. Festiwal przypomina o dawnych zwyczajach i obrzędach, a na scenach występują zespoły w różnych kategoriach wiekowych. Podczas festiwalu można obejrzeć różnego rodzaju wystawy fotograficzne oraz plastyczne, odbywają się wieczory poetyckie, a także kiermasze kresowych potraw. Występy zespołów polskich oraz zagranicznych są transmitowane przez Telewizję Polonia oraz TVP 2.

Jesteś zainteresowany muzyką folkową? Oto najlepsze zespoły polih folk!

Dodaj komentarz