• Post author:

Blues miał niepodważalny wpływ na historię muzyki, stworzył podstawy pod rozwój innych gatunków muzycznych, takich jak jazz, country czy rock. Pochodzi od pieśni śpiewanych przez czarnoskórych niewolników na plantacjach bawełny. Charakterystyczny tęskny i emocjonalny śpiew wokalistek bluesowych jest elementem amerykańskiego gatunku muzycznego, który od lat nie traci na popularności. Wszystkie z przedstawionych amerykańskich wokalistek bluesowych to gwiazdy światowego formatu, z ich sukcesem kryje się talent, ciężka praca i charyzma.

at last

Etta James

Urodziła się w 1938 roku w Los Angeles, zmarła w 2012roku. W czasie swojej kariery amerykańska wokalistka bluesowa wydała 30 albumów i 58 singli. Była trzykrotną laureatką nagrody Grammy, w tym za całokształt twórczości, a siedemnaście razy zdobyła Blues Music Awards. W 1993 roku została wyróżniona miejscem w Rock and Roll Halle of Fame, została nazwana „największą współczesną wokalistką bluesową”. Przez magazyn „Rolling Stone” zostala uznana za jedną ze 100 najlepszych wokalistek wszechczasów. Jej twórczość to mieszanka gospel, bluesa oraz spontanicznego rhythm and bluesa i soulu. Miała duży wpływ na takie piosenkarki jak Janis Joplin, Amy Winehouse, Adele czy Florence Welch.

Film, który opowiada o Ettcie James i początkach bluesa: https://www.filmweb.pl/film/Cadillac+Records-2008-447398

Street art rue Ordener Paris

Aretha Franklin

Aretha Franklin (1942 – 2018) była bardzo znaną amerykańską wokalistką bluesową, przylgnął do niej przydomek „Queen of Soul”. Uważana była za cudowne dziecko, była samoukiem, w dzieciństwie śpiewała w chórze kościelnym ojca. Pierwszą płytę nagrała w wieku 14 lat, album „Songs of Faith” został wydany w 1956 roku. Wylansowała wiele przebojów, odnosiła oszałamiające sukcesy, jej głos to czterooktawowy mezzosopran, artystka posługiwała się nim z niebywałą lekkością. Jej kariera trwała ponad 60 lat, na listach bestsellerów umieściła ponad 100 przebojów. Zdobyła 18 nagród Grammy, w 1987 roku jako pierwsza kobieta została wprowadzona do Rock and Roll Halle of Fame. Występowała na inauguracjach kilku prezydentów USA. Jej muzyka ukształtowała takie wokalistki jak Whitney Houston, Natalie Cole, Alicia Keys.

Aretha Franklin – Change is Gonna Come
Janis Joplin USPS Photo

Janis Joplin

Janis Lyn Joplin (1943 – 1970) była amerykańską piosenkarką rockową, bluesową oraz autorką tekstów. Jest kojarzona ze stylem blues rocka, jej charakterystyczny głos jest rozpoznawany przez każdego człowieka na świecie, stała się legendą XX wieku. Swój pierwszy koncert zagrała z zespołem Big Brother&the Holding Company w 1966 roku. Jej najbardziej znane utwory to np. „Piece of My Heart” czy „Me and Bobby McGee”. Związana była z ruchem hippisowskim, w którym dobrze się odnajdowała. Jest znana do chwili obecnej jako najsłynniejsza biała wokalistka bluesowa.

Janis Joplin – Mercedes Benz
Portrait of Bessie Smith LCCN2004663572

Bessie Smith

Bessie Smith (1984 – 1937) piosenkarka urodziła się w bardzo biednej rodzinie, od najmłodszych lat zarabiała, śpiewając na ulicach z bratem. Była najbardziej znaną wykonawczynią bluesa lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Amerykańska wokalistka bluesowa nazywana była Cesarzową Bluesa, nagrała 123 piosenki, najbardziej znane z nich to: „Summertime” oraz „St Luis Blues”. Jej twórczość była inspiracją dla Billie Holiday, Niny Simone i Janis Joplin, która nawet odszukała jej grób i opłaciła nagrobek.

Bessie Smith – St. Louis Blues
MaRainey

Ma Rainey

Maa Rainey (1886 – 1939) była jedną z pierwszych śpiewaczek bluesowych nagrywających muzykę, na zawsze zmieniła muzykę bluesową. Nazywano ją „Mother of the Blues”, nagrała ponad 100 singli. Znana była z ekstrawaganckich wykonań swoich utworów, zrobiła wiele dla spopularyzowania bluesa, jednym z jej najsłynniejszych wykonań jest „See See Rider Blues”. Ma Rayney była biseksualna i śpiewała o tym w swoich utworach, jej muzyka była inspiracją dla Bessi Smith.

Ma Rainey – Deep Moaning Blues
Dinah Washington 1952

Dina Washington

Dina Washington (1924 – 1963) to amerykańska wokalistka bluesowa znana była z bardzo dobrej kontroli głosu. Jej potężny wokal sprawił, że zyskała przydomek „Królowe Bluesa”. Współpracowała z zespołem Lionela Hamptona, jej styl muzyczny był mieszanką bluesa i gospel. W latach 1949 – 1955 jej nagrania znajdowały się w pierwszej dziesiątce hitów list przebojów bluesowych.

Dina Washington – Cry Me River
Nina Simone geeft een interview in het Hilton in Amsterdam in het kader van haar nieuwe album 'Pastel Blues', NL-HlmNHA 1478 03720 K

Nina Simone

Nina Simone ( 1933 – 2003) legendarna amerykańska wokalistka bluesowa skomponowała ponad 500 piosenek i nagrała około 60 albumów. Nosiła miano „Kapłanki Duszy”, jako pierwsza kobieta zdobyła Jazz Cultural Award. W latach 60. ubiegłego wieku Nina Simone pracowała na rzecz ruchu praw obywatelskich, a później ruch Black Power. Jej utwory uwazane były za hymny tych ruchów. Jej znane piosenki to „Missisipi Goddam” czy „Backlash Blues” oraz „To Be Young, Gifted and Black”. W latach 70. wyjechała ze Stanów Zjednoczonych i mieszkała w Afryce i Europie, występowała do sześćdziesiątego roku życia.

Nina Simone – Aint Got No, I Got Life

Ella Fitzgerald 1962

Ella Fitzgerald

Amerykańska wokalistka bluesowa Ella Fitzgerald (1917 – 1996) znana była z nienagannej dykcji, intonacji, czystości tonu i zdolności improwizacji, nazywana Pierwszą Damą Piosenki. Mimo, że jej dykcja była doskonała, interpretowała swoje utwory intuicyjnie. Nagrała wiele albumów na żywo, zdobyła 14 nagród Grammy, w tym jedną za całokształt twórczości. Nagrała dwie płyty z Luisem Armstrongiem. Była jedną z najlepiej sprzedających się artystek na rynku muzycznym.

Ella Fitzgerald – It dont Mean a Thing…

Billie Holiday

Billie Holiday

Billie Holiday (1915 – 1959) nazywana była „Lady Day”. Doświadczyła wielu prześladowań w swoim życiu. Jej piosenka „Strunge Fruit” była szczególnym utworem w jej karierze, opisywała okrutne traktowanie czarnoskórych Amerykanów. Jest to jeden z najbardziej znanych protest songów, śpiewany był przez wielu artystów, ale wykonanie Billie Holiday uznawane jest za najważniejsze. Jej znane utwory to również  „God Bless the Child”, „Lady Sings the Blues”. Uważana była za najbardziej charyzmatyczną piosenkarkę swojego pokolenia.

Billie Holiday – Blue Moon

Masz ochotę na posłuchanie muzyki blues na żywo? W Polsce są organizowane liczne festiwale bluesowe. Przeczytaj o nic w artykule o festiwalach muzyki blues na blogu.

Dodaj komentarz