• Post author:

Szukasz prezentu dla bliskiej Ci osoby, która uwielbia chodzić po górach? W takim razie dobrze trafiłeś. W tym artykue podpowiadamy z czego ucieszy się prawdziwy góromaniak. Oto doskonałe pomysły na prezenty dla miłośników gór.

Prezenty dla góromaniaków – inspiracje

Istnieje wiele przedmiotów i gadżetów, które uszczęśliwią osobę z pasji chodzącą po górach. Mogą to być zarówno elementy górskiego ubioru, jak i elementy ekwpiunku turystycznego, które znacznie poprawią komfort podczas trekkingu.

Skarpety trekkingowe z wełny merino

Jednym z ważnych elementów ubioru dla komfortu podczas górskiej wyprawy są skarpety. Zwykłe skarpetki, które wkładane są na co dzień – do pracy, do sklepu – nie wystarczą. Każdej osobie, która chodzi po górach potrzebne są dobre skarpety trekkingowe. Zapewnią one nie tylko dobrą amortyzację i ochronią stopy przed otarciami, ale także odprowadzą wilgoć i zapobiegną przemarznięciu lub przegraniu stopy. Na jakość skarpety trekkingowej wpływają przede wszystkim materiały, z których są wykonane. Jednym z materiałów wykorzystywanych w produkcji skarpet trekkingowych jest wełna merino. To właśnie skarpety z wełny merino polecamy na prezent dla miłośników gór.

Właściwości skarpet z wełny merino

Ten rodzaj wełny pozyskiwany jest z runa owiec merynosów. Charakteryzuje się dużą oddychalnością, antybakteryjnością i dobrą termoizolacją. Te właściwości sprawiają, że stopa podczas trekkingu nie poci się. Co więcej, nie tylko materiały, ale także budowa skarpety wpływa na jej jakość. Wiele modeli skarpet trekkingowych zawiera kanaliki wentylacyjne, dzięki którym stopa nie przegrzewa się. W niektórych miejscach takich jak palce, czy pięty skarpety trekkingowe są dodatkowo pogrubione, co chroni stopę przed obtarciami. Skarpety górskie z wełny merino z pewnością są dobrym pomysłem na prezent dla każdego góromaniaka.

Bielizna termoaktywna – prezent dla góromaniaka

Kolejnym doskonałym pomysłem na prezent dla miłośnika gór jest bielizna termoaktywna. Podobnie jak zwykłe skarpetki, tak i bawełniane koszulki nie są odpowiednim ubiorem na wyprawę trekkingową po górach. Bawełna, choć przyjemna w dotyku, szybko staje się mokra od potu. Chodzenie w wilgotnej koszulce sprzyja szybkiemu wyziębieniu organizmu. Jest szczególnie niebezpieczne przy minusowych temperaturach. Właśnie z tego powodu, każdy góromaniak na trekking powinien zakładać bieliznę termoaktywną. Większość modeli tego rodzaju bielizny wykonanych jest z poliestru z różnymi dodatkami.

Belizna termoaktywna z wełny merino najlepsza na prezent

Dostępna na rynku jest także bielizna termoaktywna z wełny merino. Ten typ bielizny ma wiele zalet i będzie cennym elementem ubioru każdego miłośnika gór. Ważną cechą jest m.in. jej uniwersalność. Warstwę podstawową z wełny merino można zakładać zarówno zimą, jak i latem. Kiedy ciało się spoci, wełna odprowadzi wilgość z powierzchni ciała. Natomiast, gdy podczas górskiej wędrówki zacznie być zimno, zagwarantuje dobrą izolację. Co więcej, wełna merino zapewnia skórze dobrą oddychalność. Wszystko to, dzięki specyficznej, porowatej strukturze włokien. Jeśli górmaniakiem jest bliska Ci osoba i doskonale znasz jej wymiary, warto kupić jej na prezent właśnie bieliznę termoaktywną.

kawa nalewana do kubka z termosu w górach
Termos turystyczny to dobry pomysł na prezent dla miłośnika gór

Termos turystyczny w góry, trzymający ciepło

Profesjonalny termos to także dobry pomysł na prezent dla miłośnika gór. Szczególnie przyda się on, gdy w górach panują niskie temperatury. Nie ma przecież nic lepszego niż smak gorącej kawy na szczycie. Aby wybrać dobrej jakości termos turystyczny na prezent, warto zwracać uwagę na kilka aspektów.

Ścianki termosu w góry na pezent

Przede wszystkim, zwróć uwagę na jego ścianki. Na pewno, nie powinny być zbyt grube. Ograniczy to wymianę ciepła przez przewodzenie. Co więcej, powinny odbijać światło słoneczne, co dodatkowo zminimalizuję utratę temperatury płynu. Dodatkowo, aby termos zarówno trzymał ciepło, jak i był wygodny w używaniu, jego ścianki powinny być wykonane z dobrej jakości stali nierdzewnej.

Korek termosu w góry na prezent

Drugim istotnym aspektem budowy termosu w góry jest korek. Istnieją dwa rodzaje korków w termosach. Jednym z nich jest korek z gwintem. Dużym minusem takiego korka jest fakt, że uzbrojone w nie termosy mają większy otwór przez który ucieka ciepło. O wiele lepszym prezentem dla miłośnika gór byłby termos turystyczny z korkiem automatycznym. Ten rodzaj korka posiada guzyk, który po naciśnięciu otwiera zawór. Otwór, przez który nalewana jest herbata lub kawa jest bardzo mały, co zapobiega dużej utracie ciepła.

Dodatkowe ulepszenia termosu

Praktycznym rozwiązaniem jest termos turystyczny z kubkiem w formie nakrętki. Dzięki temu nie musisz pić gorącej herbaty prosto z termosu (grozi to poparzeniem). Można go natomiast przelać do dołączonego do termosu, poręcznego kubka. Kolejną rzeczą, którą powinien charakteryzować się dobry termos w góry na prezent jest antypoślizgowa, matowa powłoka stali nierdzewnej. Dzięki temu, właściciel termosu zyska pewność, że nie wyśizgnie się on mu z ręki w rękawiczce.

Górołaz stojący na szczycie wyposażony w czołówkę
Górołaz z czołówką – w nocy

Czołówka – prezent dla miłośnika gór

Ważnym elementem każdego ekwipunku miłośnika gór jest czołówka. Zapewni ona bezpieczeństwo podczas trekkingu jesienią i zimą wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Aby wybrać dobrą czołówkę na prezent dla góromaniaka należy zwracać uwagę na kilka aspektów.

Ilość emitowanego światła

Modele czołówek różnią się od siebie ilością emitowanych lumenów. Czym więcej lumenów, tym czołówka daje więcej „światła”. Dobra czołówka w góry powinna mieć min. 200 lumenów. Taka liczba lumenów wystarczy, aby oświetlić trasę szlaku podczas wieczornego powrotu z gór.

Maksymalny dystans świecenia czołówki

Kolejnym ważnym parametrem w czołówkach jest max. dystans świecenia. Najlepsze czołówki przeznaczone w góry potrafią oświetlić ponad 100 metrowy dystans. Średniej jakości czołówki potrafią oświetlać drogę na długości 75 – 80 metrów.

Czas świecenia czołówki

Bezpieczeństwo, które daje czołówka ograniczony jest przez czas świecenia. Wysokiej klasy czołówki potrafią przez 50 godzin świecić na maksymalnej mocy. Większość czołówek świeci jednak na maksymalnej mocy o wiele krócej – np. 4 – 10 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie potrzebna maksymalna moc świecenia i Twój bliski tatromaniak będzie wykorzystywać też słabsze tryby. To znacznie wydłuży czas korzystania z czołówki. Producenci podają średni czas świecenia czołówki na opakowaniach produktów i w specyfikacji w sklepach internetowych.

Tryby świecenia czołówki

W większości czołówek dostępnych jest kilka trybów świecenia. Użytkownik czołówki wykorzystuje je zależnie od sytuacji. Oczywiście, czym większa liczba trybów świecenia, tym bardziej uniwersalna czołówka. Popularne tryby to: stroboskop, przyciemnienie oraz tryb maksymalny. Czołówki wysokiej klasy posiadają też tryby w kolorze takim jak czerwony, czy niebieski. Przydają się one np. podczas czytania map w nocy. Mapy często są pokryte laminatem, który odbija zwykłe światło. Światło czerwone nie jest odbijane przez takie laminaty, dzięki czemu mapa jest czytelna.

Wodoszczelność czołówki

Dobrze jeśli czołówka jest pyło i wodoszczelna. Jak to sprawdzić? Wodoszczelność czołówek potwierdzana jest standardem IP. Czym wyższa liczba po prawej od IPX, tym większa pyło i wodoszczelność.

Multitool

Multool może być również ciekawym prezentem dla miłośnika gór. Oczywiście, cały potencjał bardzo rozbudowanego multitoola nie będzie miał szansy być wykorzystany podczas górskiej wędrówki. Najbardziej cennymi funkcjami, które powinien mieć multitool w góry, są: ostrze gładkie i ząbkowane, nożyczki, otwieracz do puszek i kapsli, ostrze do noża, krzesiwo oraz pęseta. Jeśli szukasz multitoola dla fana górskich wędrówek, zwróć uwagę, czy narzędzia są zrobione ze stali nierdzewnej oraz na rozmiar. Czym mniejszy rozmiar, tym lepiej dla osoby, która będzie musiała taki multitool nosić w plecaku.

Siedzisko turystyczne – prezent dla osoby chodzącej po górach

Chodząc po górach nie raz nadarzają się okazję do spędzenia w pewnych fragmentach szlaku więcej miejsca. Np. z racji wspaniałego widoku rozciągającego się przed górołazem. Wtedy właśnie przyda się siedzisko turystyczne. Jeśli szukasz dobrego prezent dla miłośnika gór, to właśnie siedzisko turystyczne może być nim jak najbardziej. Dobre siedzisko turystyczne powinno być wodoodporne, a także mieć opcję samopompowania.

Mężczyzna w górach trzymający śpiwór
Śpiwór to ważny element ekwipunku na długie górskie wyprawy

Śpiwór w góry

Świetnym pomysłem na prezent dla górołaza jest śpiwór. Jednak, aby wybrać odpowiedni model warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tym, w jakich górach obdarowywany organizuje najwięcej wypraw, a także w jakich temperaturach najczęściej przychodzi mu odbywać trekkingi. Te informacje są bardzo ważne, aby wybrać odpowiedni śpiwór. Co więcej, należy znać wzrost miłośnika gór. Śpiwór nie może być ani za krótki, ani za długi. Są dwa podstawowe rodzaje śpiworów – puchowe i syntentyczne. Te pierwsze, dobrze sprawują się w niskich temperaturach. Syntentyczne śpiwory będą dobrym wyborem, gdy w górach jest wilgotno lub mokro. Puch gdy nabiera wilgoci, traci swoje izolujące właściwości. Syntentyk jest z kolei odporny na wilgoć. Warto też sprawdzić specyfikacje producenta śpiwora, w którym podane są np. takie dane, jak wysokości, na które przeznaczony jest dany model, a także zakres temperatur, w których śpiwór izoluje od zewnętrznej temperatury. Ważnym elementem śpiwora jest także zamek. Powinien on być łatwy w użytkowaniu i nie zacinać się na materiale. Wzdłuż zamka powinna biec także listwa termiczna, która zapobiegnie wydostawaniu się ciepła w miejscu zapięcia. Istotnym aspektem jest także rozmiar śpiwora po zapakowaniu. Czym mniej miejsca zajmuje, tym lepiej.

Palnik Turystyczny – przyda się podczas długich wypraw górskich

Innym bardzo ciekawym pomysłem na prezent dla osób lubiących górskie wyprawy jest palnik turystyczny. Posiadanie takiego urządzanie to duży komfort dla górołaza. W czasie długich wypraw będzie mógł on w każdej chwili przygotować dla siebie i swoich towarzyszy ciepły posiłek. Istnieje kilka rodzajów palników. Jednym z nich jest palnik na benzynę lub ropę, które mają podobny rozmiar do palników gazowych. Benzyna to ciecz odporna na niskie temperatury. Taki palnik można więc zabrać nawet na duże wysokości. Wybierając palnik turystyczny na ropę zwróć uwagę na jego wagę i rozmiar. Czym mniejszy i lżejszy zestaw, tym lepiej!

ręce trzymające kubki w górach
Naczynia turystyczne bardzo przydają się podczas górskich wypraw

Naczynia turystyczne na trekking po górach

Co podróżnikowi po palniku turystycznym, jeśli nie będzie mieć w czym zjeść swoich gorących posiłków. Właśnie dlatego, na długie wyprawy będzie mu potrzebny zestaw naczyń turystycznych. Przy wyborze takiego zestawu na prezent, zwracaj uwagę najego jak największą uniwersalność, a także na niską wagę. Popularnym materiałem, z których wykonywane są naczynia turystyczne jest aluminium. To rozwiązanie nie jest jednak odporne na wgniecenia. Warto zastanowić się nad kupnem zestawu naczyń ze stali nierdzewnej. Taki prezent nie tylko sprawdzi się podczas trekkingu po górach, ale także na biwaku. Specjalnie dla turystów górskich tworzone są zestawy naczyń z silikonu składanych w harmonijkę.

Książka o górach – np. Kukuczka

Jeśli nie czujesz się na tyle obeznany, aby wybrać gadżet na prezent dla miłośnika gór, możesz zdecydować się na kupno książki dot. tego tematu. Świetną książką jest „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.” To ciekawy tytuł opowiadający o Jerzym Kukuczce – Polaku, który zdobył m.in. Koronę Himalajów i Karakorum. Każdy górołaz na pewno ucieszy się z takiej pozycji książkowej na swojej półce.

Pomysły na tanie gadżety dla Tatromaniaków

Jeśli nie stać Cię na drogi prezent dla miłośnika gór, możesz kupić coś tańszego. Istnieje wiele gadżetów związanych z górami.

  • Brelok z motywem górskim
  • Gwizdek
  • Notes z motywem górskim
  • Koszulka z motywem górskim

Jeśli sam jesteś miłośnikiem gór, poznaj szlaki górskie z Doliny Pięciu Stawów w polskich Tatrach.

Dodaj komentarz