• Post author:

Statystyki są okrutne. Szacuje się, że blisko 5,5 mln ludzi na świecie każdego roku traci życie z powodu udaru mózgu, a także jest główną przyczyną kalectwa u osób powyżej 45. roku życia. Choć na udar najbardziej narażeni są mężczyźni powyżej 65. roku życia to na udar mózgu zaczyna sięgać także po młodsze pokolenia trzydziesto- czy czterdziestolatków. Czy przed udarem można się ustrzec? Można, a im wcześniej rozpoczniemy działać profilaktycznie tym bardziej zmniejszymy szansę na wystąpienie udaru mózgu.

Czym jest udar?

Udar mózgu, znany jest również jako incydent mózgowo-naczyniowy. Jest zdarzeniem naczyniowym, w wyniku którego następuje śmierć komórek mózgowych. Ze względu na przyczynę powstania udary dzielimy na udary niedokrwienne i udary krwotoczne.

Udar niedokrwienny ma miejsce, gdy następuje nagłe zablokowanie naczyń krwionośnych prowadzących do mózgu, które odcinają dopływ krwi.

Z kolei do udarów krwotocznych dochodzi, gdy naczynia krwionośne w mózgu i wokół niego pękają i przepuszczają krew do otaczających tkanek.

Istnieją różne sposoby klasyfikacji tych dwóch rodzajów udarów: w zależności od tego, który wystąpił u pacjenta (niedokrwienny lub krwotoczny), gdzie wystąpił (który obszar mózgu został uszkodzony), rozległość uszkodzeń.

Kogo dotyka udar i jak się przed nim uchronić?

Udar jest nagłym przypadkiem medycznym i stanem zagrożenia życia. Udary powodują niepełnosprawność, a w niektórych przypadkach śmierć. Ważne jest, aby zapewnić pacjentowi natychmiastową pomoc i podjęcie leczenia, które minimalizuje poziom niepełnosprawności spowodowane udarami i zwiększa szansę na przeżycie pacjenta.

Główne przyczyny udarów mózgu to:

1. Miażdżyca

Miażdżyca to nagromadzenie blaszek cholesterolowych na ścianach tętnic, które zwężają tętnice, powodując wysokie ciśnienie krwi. Może powodować powstawanie blaszek miażdżycowych na obu tętnicach prowadzących do mózgu, co uniemożliwia swobodny transport krwi i powoduje udar.

2. Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków to nieregularne bicie serca, które może powodować zakrzepy w naczyniach krwionośnych prowadzących do mózgu.

3. Nadciśnienie

Przed wystąpieniem udaru można się skutecznie chronić dbając o stan naczyń krwionośnych poprzez odpowiednią zdrową dietę pozbawioną złego cholesterolu i soli, a bogatą w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna, która pozwala utrzymać ciśnienie krwi na optymalnym poziomie, rozładować stres i utrzymać nas w dobrym samopoczuciu co także ma znaczenie w profilaktyce udarowej.

Niedopuszczalne jest palenie papierosów i picie alkoholu. Są to 2 najczęstsze przyczyny utrzymującego się wysokiego ciśnienia i tym samym kilkukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

statystyki dotyczące życia po udarze
Źródło: ŻyciePoUdarze.pl

Udar mózgu może dotknąć każdego, nawet dzieci, choć największym ryzykiem obarczone są osoby po 65. roku życia. W nieco większym odsetku dotykają mężczyzn niż kobiet. U osób, które przeszły udar lub tzw. mikroudar występuje bardzo duże ryzyko wystąpienia kolejnego udaru, dlatego tak ważne jest podjęcie natychmiastowych działań, aby ustrzec się przed kolejnymi udarami, które mogą trwale pogorszyć stan pacjenta.

Dodaj komentarz