• Post author:

Niespodziewana utrata pracy jest dla każdego mężczyzny ciężkim do uniesienia psychicznie wydarzeniem. Nierzadko, dotknięty nagłym zwolnieniem z pracy facet nie wie co robić i popada w kryzys. Jeżeli Ciebie dotknęła taka sytuacja, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak przeżyć zwolnienie z firmy.

pracownik w garniturze
Zwolnienie z pracy jest trudnym przeżyciem dla każdego mężczyzny

Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Utrata pracy to jedno z tych wydarzeń w życiu, których większość osób chciałaby uniknąć. Mężczyźni lubią mieć pod kontrolą to, co dzieje się w ich życiu. Natomiast, utrata pracy to z pewnością jedna z tych chwil, w której wszystko spod tej kontroli się wymyka. Nie dziwne więc, że osoby, które zostały zwolnione, mogą mieć trudności z poradzeniem sobie z tą sytuacją. Aby przeżyć zwolnienie z pracy, musisz więc podjąć kilka kroków, które pozwolą Ci wziąć sprawy w swoje ręce.

Co robić po zwolnieniu z firmy?

Oto co powinieneś zrobić po zwolnieniu z pracy.

1. Odrzuć negatywne emocje, wyciągnij wnioski

W chwili, gdy doświadczasz niespodziewanego zwolnienia z pracy, może targać Tobą mnóstwo negatywnych emocji. Kiedy więc Twój umysł przepełnia złość i rozgoryczenie, zamiast skupienia nad rozwiązaniem problemu, tracisz tylko czas. W takiej sytuacji musisz uświadomić sobie, że fakt zwolnienia Cię z pracy należy już do przeszłości, nad którą nie masz kontroli. To, na co możesz choć trochę wpłynąć, jest chwila obecna i przyszłość. Odrzuć więc negatywne emocje, przestań wyrzucać szefowi, że Cię zwolnił, a koledze z byłej pracy, że nie pomógł Ci w ostatnim projekcie, który zawaliłeś. Oddziel sytuacje, nad którymi nie miałeś kontroli, a które przyczyniły się do utraty pracy, od tych, które wynikły z popełnionych przez Ciebie błędów. Skup się na tych drugich i wyciągnij z nich wnioski. Odpowiedz sobie na pytanie, co mogłeś zrobić lepiej i jakich błędów będziesz starać się unikać w kolejnej pracy.

2. Odpocznij i przemyśl, czego chcesz

Nie wiem, czy w to wierzysz, ale ja uważam, że większość zdarzeń w naszym życiu, nie dzieje się zupełnie przypadkowo. Mają one sprowokować nas do zatrzymania się na chwilę i przemyślenia, czy jesteśmy w dobrym dla siebie miejscu. Zwolnienie z pracy potraktuj jako okazję do zastanowienia się, czy praca, którą do tej pory wykonywałeś sprawiała Ci przyjemność i czy nie możesz się doczekać, kiedy będziesz mógł robić to samo w nowej firmie. Utrata pracy może być momentem, w którym możesz na nowo postanowić, co chcesz robić w życiu. Załóżmy, że po studiach musiałeś szybko zdobyć jakąś pracę, by się utrzymać. Prawdopodobne jest, że zawód, który wtedy wybrałeś, wykonujesz do tej pory. Nie znaczy to wcale, że jest to zajęcie, które kochasz wykonywać. Być może, przebranżowienie się i zdobycie pracy w nowej dziedzinie, nawet za mniejsze pieniądze, byłoby najlepszym rozwiązaniem.

3. Ułóż realny plan powrotu na rynek pracy

Niezależnie od tego, co postanowisz, powinieneś zaplanować swój powrót na rynek pracy. Po pierwsze, zbadaj rynek pracy i analizując ogłoszenia o pracę, wydedukuj na jakich twardych i miękkich kompetencjach zależy pracodawcom, którym chcesz wysłać swoje CV. Następnie odkurz swoje cv, najlepiej pisząc je od nowa. Gdy pisałeś swoje CV ostatnio, załóżmy 3 lata temu, pracodawcy zwracali uwagę na trochę inne elementy Twojej kariery zawodowej, niż dzisiaj. Co więcej, każdy pracodawca powinien otrzymać w miarę indywidualny życiorys zawodowy. To nie mit! Każde ogłoszenie o pracę

4. Zastanów się, jakie masz umiejętności i zdobądź nowe!

Nawet jeśli w poprzedniej firmie nie byłeś zatrudniony bardzo długo, na pewno wyniosłeś z niej jakąś porcję wiedzy i nowych umiejętności. Przemyśl dokładnie, czego nauczyło Cię stanowisko, z którego zostałeś zwolniony. Być może w ramach pracy w tej firmie, nauczyłeś się obsługi nowego programu lub rozwiązywałeś nowy rodzaj problemu. A może uczestniczyłeś w szkoleniu, które sporo Ci dało? Gdy wrócisz pamięcią do tego, z czym mierzyłeś się w poprzedniej firmie, może okazać się, że masz dużo punktów do uzupełnienia w swoim CV.

praca zespołowa, ręce pracowników :)
O zwolnieniu z pracy warto powiedzieć bliskim

Jak powiedzieć o utracie pracy bliskim?

Powiedzenie bliskim o utracie pracy może być dla Ciebie ciężkie. Szczególnie mężczyźni, dla których na ogół odnoszenie sukcesów w pracy jest ważnym elementem potwierdzania ich męskości, mogą mieć problemy z przyznaniem się do porażki. Często więc, facet ma ochotę zatrzymać fakt zwolnienia z pracy jak najdłużej dla siebie. Zwolnienie z pracy jednak nie jest niczym złym i niczemu nie dowodzi. Nie oznacza ono, że się do niczego nie nadajesz albo, że jesteś nieudacznikiem. To po prostu niemiłe zdarzenie, z którego trzeba wyciągnąć wnioski i iść dalej. Choć to od Ciebie zależy kiedy powiedz bliskim o utracie pracy, radzimy zrobić to jak najszybciej. Twoi znajomi i rodzina będą mogli wtedy szybciej pomóc Ci i zorientować się, czy ich pracodawcy nie szukają dobrego pracownika. Często o skuteczności szukania pracy decyduje sieć Twoich kontaktów. Czym więcej ich masz, tym lepiej.

Zmiana zawodu – przeczytaj ten artykuł

Jeśli po utracie pracy, stwierdzisz, że chciałbyś zmienić swoją branżę, przeczytaj ten tekst o przebranżowieniu się po 30-stce.

Dodaj komentarz